Verdikt švédských lékařů: Terorista ze Stockholmu nebyl vyšinutý jedinec, jednal s rozmyslem | Reflex.cz
nahoru

Verdikt švédských lékařů: Terorista ze Stockholmu nebyl vyšinutý jedinec, jednal s rozmyslem

Daniel Baret11. května 2017 • 16:30
Při teroristickém útoku ve Stockholmu zemřeli čtyři lidé.
Při teroristickém útoku ve Stockholmu zemřeli čtyři lidé.
• foto: 
ČTK

Po každém teroristickém útoku v Evropě se objeví informace, že útočník či útočníci měli v minulosti jakési psychické problémy, protože nikdo „normální“ by přece podobný čin nespáchal. Stejná diskuse se vedla i po atentátu, který spáchal neúspěšný žadatel o azyl Uzbek Rachmat Akilov 7. dubna odpoledne v centru Stockholmu. Švédská národní rada pro forenzní medicínu ale ve středu zveřejnila zprávu, že Akilov v době útoku netrpěl žádnými psychickými problémy, naopak že jednal s rozmyslem a chladnokrevně.

Akilov 7. dubna ukradl nákladní automobil určený k převozu piva a s ním najel do davu lidí na ulici Drottninggatan ve švédské metropoli Stockholm. Celkem zemřelo 5 lidí a 14 jich bylo zraněno.

Švédští psychiatři a další lékaři pak podrobili zadrženého Rachmata Akilova důkladným prohlídkám a konstatovali, že neměl žádné psychické problémy ani při samotném útoku, ani v průběhu policejního vyšetřování. Terorista se naopak otevřeně hlásil k myšlenkám a idejím Islámského státu.

Podle teroristova právníka Johana Erikssona ale nemá dobrozdání lékařů vůbec žádný vliv na samotné vyšetřování a následný proces.

Terorista ze Stockholmu žil v zemi na falešné doklady, ty (i občanství) lze koupit…

Rozezlená švédská veřejnost a část politické scény mezitím tlačí na co nejrychlejší vyšetření atentátu, přestože od něj uplynul jen více než měsíc. „Vyšetřování ještě není zdaleka u konce, potřebujeme na něj více času,“ oznámil ale ve středu státní zástupce Hans Ihrman, který má případ na starosti. Odhaduje se, že šetření může trvat i rok.

Sám Akilov přitom 11. dubna u předběžného projednávání u stockholmského okresního soudu připustil, že se „dopustil teroristického zločinu“.

Atentátník před lety požádal o azyl ve Švédsku, ten mu nebyl udělen a měl být deportován do své vlasti. Jenže to švédské úřady nezajistily a muž z Uzbekistánu žil v zemi v klidu dál na falešné doklady.

Pár minut na vraždu, aneb jak se dá bránit teroristickým útokům v Evropě
Vtipný protest: Ve Švédsku zakázali fotbalovým fanouškům zahalování tváře, přišli v…

Daniel Baret


Klíčová slova: Stockholm, terorismus, útoky


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější