Zvířata trpí válkou: Z mosulské zoo zachránili poslední přeživší - medvěda a lva | Reflex.cz
nahoru

Zvířata trpí válkou: Z mosulské zoo zachránili poslední přeživší - medvěda a lva

Tereza Stonišová13. dubna 2017 • 15:30

Válka s Islámským státem v Iráku se nevyhýbá ani zvířatům.V irácké zoo, v boji sužovaném Mosulu postupně umírala hlady všechna zvířata. Posledními žijícími se stal lev a medvěd. Oba byli nyní z válečné zóny v Mosulu přemístěni ochranářskou organizací do Jordánska. Oběma přeživším se podle zpráv BBC daří dobře.

Záchranářská organizace pracovala na přežití medvěda a lva již od letošního února, kdy je objevila v soukromé zoo v iráckém Mosulu, který ničili islámští teroristé.

Zvířata nakonec zachránila mise organizace Four Paws, která se v místech pohybovala. Misi vedl veterinář australsko-egyptského původu. Ten pro BBC uvedl, že zvířata trpěla především podvýživou a nulovou péčí. Během probíhajících bojů byla totiž zničena větší část zoologické zahrady. Většina zvířat podle slov veterináře, který měl možnost je prohlédnout, zemřela především kvůli vyhladovění. Druhou příčinou byly různé nemoci, kterým zvířata musela čelit bez vhodné veterinářské péče.

Armáda bojující ve východním Mosulu čelí nečekaným překvapením

„Zvířata jsou teď už mimo dosah této války,“ řekl po krátkých komplikacích s jejich převozem za irácké hranice do Jordánska veterinář BBC.

Irácké město Mosul je druhým největším iráckým městem. Ve městě stále probíhají boje mezi islamisty a iráckou (a kurdskou) armádou. Nejnovější zprávy z města jsou příznivé: islamisté z takzvaného Islámského státu ve městě ztratili většinu pozic, z původních 40 procent už ovládají pouze 7. Boje o osvobození města od islamistů probíhají ve městě již od loňského října.

Lyžařská kuriozita. V Iráku se lyžuje nedaleko válečné fronty u Mosulu, země láká do…
Pozoruhodné obrázky: Nedaleko Mosulu, dobývané bašty Islámského státu v Iráku, hrají…Klíčová slova: Irák, Mosul, zoo, zvířata


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Zelený Raoul: Jak nemít problém s Rusy ohledně sochy Koněva?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější