nahoru

Zvířata trpí válkou: Z mosulské zoo zachránili poslední přeživší - medvěda a lva

Tereza Stonišová13. dubna 2017 • 15:30
V zoo v iráckém Mosulu zemřela téměř všechna zvířata. Podařilo se zachránit pouze medvěda a lva.
• video: 
Reuters

Válka s Islámským státem v Iráku se nevyhýbá ani zvířatům.V irácké zoo, v boji sužovaném Mosulu postupně umírala hlady všechna zvířata. Posledními žijícími se stal lev a medvěd. Oba byli nyní z válečné zóny v Mosulu přemístěni ochranářskou organizací do Jordánska. Oběma přeživším se podle zpráv BBC daří dobře.

Záchranářská organizace pracovala na přežití medvěda a lva již od letošního února, kdy je objevila v soukromé zoo v iráckém Mosulu, který ničili islámští teroristé.

Zvířata nakonec zachránila mise organizace Four Paws, která se v místech pohybovala. Misi vedl veterinář australsko-egyptského původu. Ten pro BBC uvedl, že zvířata trpěla především podvýživou a nulovou péčí. Během probíhajících bojů byla totiž zničena větší část zoologické zahrady. Většina zvířat podle slov veterináře, který měl možnost je prohlédnout, zemřela především kvůli vyhladovění. Druhou příčinou byly různé nemoci, kterým zvířata musela čelit bez vhodné veterinářské péče.

„Zvířata jsou teď už mimo dosah této války,“ řekl po krátkých komplikacích s jejich převozem za irácké hranice do Jordánska veterinář BBC.

Irácké město Mosul je druhým největším iráckým městem. Ve městě stále probíhají boje mezi islamisty a iráckou (a kurdskou) armádou. Nejnovější zprávy z města jsou příznivé: islamisté z takzvaného Islámského státu ve městě ztratili většinu pozic, z původních 40 procent už ovládají pouze 7. Boje o osvobození města od islamistů probíhají ve městě již od loňského října.Klíčová slova: zoo, zvířata, Irák, MosulDiskuse ke článku