Hodnota aerolinek klesla po krvavém zásahu proti pasažérovi o necelých 20 miliard korun. Ředitel zákrok stále hájí | Reflex.cz
nahoru

Hodnota aerolinek klesla po krvavém zásahu proti pasažérovi o necelých 20 miliard korun. Ředitel zákrok stále hájí

Tereza Stonišová12. dubna 2017 • 17:30
Hodnota aerolinek klesla po krvavém zásahu proti pasažérovi o necelých 20 miliard korun. Ředitel zákrok stále hájí
foto: Profimedia.cz

Včera oblétlo sociální sítě video, jak je z paluby letadla společnosti United Airlines vyhazován muž, který zaplatil za letenku a nechtěl své místo uvolnit jinému pasažérovi. Vzápětí se strhla debata o fenoménu takzvaného overbookingu, tedy situaci, kdy se běžně stává, že dva pasažéři si zakoupí letenku na stejné místo. Událost má ale i jiný aspekt: Hodnota United Airlines, resp. její „matky“ United Continental Holdings, totiž klesla o astronomickou částku 750 milionů dolarů.

Internetovou bouři vyvolala včera jedna z pasažérek letu United Airlines, která na svůj účet na Twitteru nahrála video, které ukazuje, jak je jeden z pasažérů, 69letý David Dao násilím vyváděn ze svého místa. Muž je celý od krve a muži, kteří jej z letadla vyváděli, se nezdráhali použít násilí. Následně se ve světových médiích rozjela debata o tom, zda je v pořádku, když aerolinky nabízejí k prodeji více míst, než jaká je kapacita letadla.

Internet se (výjimečně) shodl, že celá akce byla zcela neadekvátní a že aerolinky postupovaly nesprávně. Incidentu předcházela výzva aerolinek směřovaná na pasažéry těsně před odletem letadla: společnost potřebovala uvolnit 4 místa, protože došlo k ne neobvyklé chybě, a sice že se prodalo více letenek, než je na palubě míst.

Policie násilím vyvedla lékaře z přeplněného letadlaVIDEO Twitter

Posádka vyzvala pasažéry, aby se přihlásili 4 dobrovolníci, kterým nebude vadit, že se společností poletí až druhý den ráno. Nabídla jim také finanční kompenzaci ve výši čtyř set dolarů a hotel. Protože se nikdo nepřihlásil, náhodně 4 lidi vybral počítač. U jednoho z pasažérů však aerolinky narazily, muž totiž začal klást odpor.


Společnosti United se začal vysmívat celý svět:


Příběh má však pokračování, které neskončilo debatou o amorálním a nepřiměřeném zásahu snad nejznámější letecké společnosti USA – United Airlines. Let z Chicaga do Louisville totiž tuto společnost přišel mnohem dráž, než původně plánovala. Situaci příliš nevylepšil ani mluvčí UA Charles Hobart. Ten uvedl, že jsou situací znepokojeni a že okolnosti zásahu proti muži pečlivě prošetří. Další kroky pak prý budou aerolinky řešit přímo s ním.

Naše letadlo, naše pravidla. Klidně z vás vymlátíme duši! Svět se směje skandálu…

Dnes odpoledne se však ukázalo, jak fatální zásah pro aerolinky byl: hodnota jejich akcií klesla o neuvěřitelných 800 milionů dolarů během jediného dne. Jak ukazují tržní hodnoty z dnešního dne, hodnota United Continental Holdings, která vlastní United Airlines, klesla o neuvěřitelných 3,72 procent. Před zveřejněním videa měla UCH hodnotu 22,5 miliardy dolarů, díky poklesu akcií se toto číslo ztenčilo o 750 milionů dolarů, což je v přepočtu 19,5 miliardy korun. Výkonný ředitel společnosti United Continental Holdings však v médiích několikrát uvedl, že rozhodnutí dostat 69letého Davida Daoa z paluby letadla bylo správné.

Matka porodila zdravé dítě za letu ve výšce 13 tisíc metrů, na svět mu pomohly letušky
Jak FBI podezřívala čtrnáctiletého kluka, že je špión. Pak se stal americkým diplomatem
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Český Lev Borský: Radikální intelektuál pojmenoval civilizační problémy. Jejich rešení ho zahubilo
PREMIUM X Karel Schwarzenberg: Bojím se o naši budoucnost...
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější