nahoru

V Itálii patří nejméně 5000 restaurací mafii, vlastní i některé velmi slavné podniky

Daniel Baret5. dubna 2017 • 08:30
Restaurace Donna Sofia v centru Milána je údajně vlastněna mafií.
Restaurace Donna Sofia v centru Milána je údajně vlastněna mafií.
• foto: 
Profimedia.cz

Chutná vám italská kuchyně? Zcela jistě ano, protože patří mezi nejlepší na světě. Podle posledních zpráv ale návštěvou mnoha restaurací na Apeninském poloostrově necháte vydělat mafii, která zde několik tisíc restaurací ovládá. Infiltrovala se také do zemědělského byznysu, kde kromě jiného rozkrádá evropské fondy.

O tom, že nejméně 5000 restaurací je v Itálii v rukou mafie, informovalo v neděli sdružení Coldiretti, což je největší místní asociace sdružující především výrobce a producenty v zemědělství.

Zpráva navazovala na velký zátah policie, která o posledním víkendu zabavila peníze z bankovních účtů 24 mafiánských rodin v Neapoli. Celkem se jednalo o 20 milionů euro. Podle vyšetřovatelů ovládají organizované zločinecké skupiny i velké množství turisty vyhledávaných restaurací po celé Itálii.

Ze známých podniků byla jmenována Donna Sofia v centru Milána, či Villa delle Ninfe v Neapoli.

Mafie se orientuje v posledních letech na restaurace z toho důvodu, že se v nich poměrně lehce dají legalizovat peníze z jiných činností. Jak upozornilo sdružení Coldiretti, to je i jeden z důvodů, proč se gangsteři zaměřují také na zemědělství. Jeho produkty pak prodávají v restauracích. Vytvářejí jakousi novou zločineckou podnikatelskou síť.

Odvážný biskup zakázal gangsterům dělat kmotry na křtech, mafie na Sicílii pořád řádí

Jen v minulém roce mělo skončit v rukou mafie 21,8 miliardy euro ze zemědělského byznysu. To představuje nárůst o 30 procent proti roku 2015. Část peněz byla ukradena i z evropských fondů.

Mafie vydírá farmáře, nutí je prodávat za nízké ceny, pak produkty od nich vykupuje a nakonec je vše zpracováno v restauracích. Dalším problémem je, že se u tohoto špinavého obchodu nedodržují některé předpisy o nezávadnosti a bezpečnosti potravin. V ohrožení tak jsou někdy i zahraniční turisté, kteří se v mafiánských restauracích stravují.

Jenže, které jsou to přesně podniky, není možné zjistit.

30 fascinujících fotek ženských členek hispánských gangů z Kalifornie
Gangsterský hřbitov v ruském Jekatěrinburgu budí svými nezvyklými náhrobky úžas

Daniel Baret


Klíčová slova: Itálie, restaurace, mafieDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější