nahoru

Prodává se ložnice posledního českého krále a císaře Karla I. Za témeř 3 a půl milionu korun je vaše

Daniel Baret22. března 2017 • 13:50
Prodává se ložnice posledního českého krále a císaře Karla I. Za témeř 3 a půl milionu korun je vaše
foto: Willhaben.at

Část vybavení ložnice Karla I., posledního rakouského císaře, českého krále i markraběte moravského, se nabízí na internetu na prodej. Cena? Za několik kusů nábytku požaduje současná majitelka 125 tisíc euro, tedy v přepočtu necelých 3,4 milionu korun. Jaký je příběh historického nábytku?

Ložnice Karla I. a jeho ženy, císařovny Zity, se objevila v nabídce populárního rakouského webu Willhaben.at před více než týdnem. Nábytek pochází z vily Wartholz, která se nachází v dolnorakouské obci Reichenau an der Rax.

V posledních 100 letech podle doložených dokumentů ložnice několikrát změnila majitele. Nastává pak otázka, zda je vůbec pravá. To ale potvrdilo muzeum Hofmobiliendepot ve Vídni, které shromažďuje nábytek z doby Habsburků.

Nabídlo i vysvětlení, proč nábytek samo nekoupilo. Cena je podle muzea příliš vysoká.

Součástí nabídky je 2 metry a 20 centimetrů dlouhá postel, dva noční stolky a dvě skříně, vše z těžkého tmavého dřeva a na nábytku jsou intarzie rakouských hradů.

Císař Karel I. který byl také českým králem, nabídl v roce 1918 před útěkem do exilu, ložnici jako hmotnou náhradu svému osobnímu lékaři jako platbu za jeho služby.

Karel měl za svého života také hodně blízko k Čechám. Od října 1905 probíhal jeho vojenský výcvik u dragounského pluku v Chudeřicích u Bíliny a od roku 1906 ve Staré Boleslavi. Ten rok také nastoupil dvouleté studium na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze. Vzděláván byl na Pražském hradě (tam bydlel) profesory z německé i české části školy.Klíčová slova: Rakousko, císař, Karel I.Diskuse ke článku