Katar, který spoluvlastní i Volkswagen, má v Londýně třikrát více nemovitostí než Alžběta II. | Reflex.cz
nahoru

Katar, který spoluvlastní i Volkswagen, má v Londýně třikrát více nemovitostí než Alžběta II.

Daniel Baret20. března 2017 • 07:00
V Londýně mnoho budov a pozemků vlastní emirát Katar.
V Londýně mnoho budov a pozemků vlastní emirát Katar.
• foto: 
Pinterst

Víte, že investiční fondy z Kataru jsou se 17 procenty spolumajitelem automobilky Volkswagen Group, které patří i Škoda v Mladé Boleslavi? Bohatý ropný emirát Katar je velmi aktivní po celém světě, kde utrácí desítky miliard dolarů v různých investicích. Podle posledních zpráv je dnes největším majitelem nemovitostí v Londýně, dokonce třikrát větším než samotná britská královská rodina.

Katarské fondy, které jsou součástí Qatar Investment Authority, což je státní investiční fond bohatého emirátu, skupují ve spojenectví s různými skupinami například z USA, nejrůznější nemovitosti ve Velké Británii a Londýn je jejich obzvlášť oblíbenou destinací. Jen na ostrovech již katarská vláda utratila 30 miliard dolarů.

Utrácet peníze vydělané z ropy je poměrně umná strategie a taktika vládnoucí katarské rodiny Sání, která drží neomezenou moc v zemi už od poloviny 19. století.

Hippies na vrcholu sil: Podívejte se zpět do 60. let v San Franciscu

Podle informací britského webu The Telegraph mají katarské fondy reprezentované firmou Canary Wharf Group Investment Holdings v britské metropoli nemovitosti s plochou 21,5 milionů stop čtverečních a to je více než má například londýnský dopravní podnik či třikrát více než královská rodina. Katařané vlastní pozemky a budovy v bývalé olympijské vesnici, ale i některé mrakodrapy a obchodní centra.

Katar nejenom investuje miliardy dolarů z těžby a prodeje ropy a zemního plynu do nemovitostí a firem po celém světě, ale je velmi aktivní také na diplomatické a politické scéně. Je sponzorem mnoha skupin, i ozbrojených, v Libyi či Sýrii. Bude také pořádat mistrovství světa ve fotbale a vláda založila i celosvětovou vlivnou televizi Al-Džazíra.

Kardinál Vlk pro Reflex: Ďábel je obrovsky inteligentní bytost a Bůh není loutkař
Malá holčička a sup: Mrazivý příběh smrti na pozadí legendární fotografie
 

 

Daniel Baret


Klíčová slova: Katar, Londýn, Alžběta II.


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější