nahoru

Australská katolická církev zaplatila obětem sexuálního zneužívání přes 5,4 miliardy odškodného

Daniel Baret 16. února 2017 • 09:20
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Australská katolická církev zaplatila celkem 276 milionů australských dolarů (v přepočtu přes 5,4 miliardy korun) několika tisícům obětí sexuálního zneužívání, které se mělo odehrávat v letech 1980 až 2015. O finančních dopadech obřího skandálu informovala ve čtvrtek speciální komise, kterou na počátku roku 2013 ustavila po nátlaku veřejnosti a médií vláda.

Podle zveřejněných informací katolická církev u protinožců celkem odškodnila 3066 osob. Vyšetřovány ale byly v rámci kauzy i některé nenáboženské organizace, například sportovní kluby.

„Do odškodnění byly zahrnuty kompenzace za psychickou a fyzickou újmu, náklady na léčení či na právní služby,“ oznámila právnička Gail Furnessová, která pracovala pro oběti zneužívání. Ta ale upozornila, že průměrná prodleva mezi údajným zneužíváním a nahlášením činu na policii bylo dokonce 33 let. „Mnoho obětí se navíc určitě nepřihlásilo, takže rozsah zneužívání mohl být daleko větší,“ řekla Furnessová.

Komise vyslechla kolem 7 procent všech katolických kněží Austrálie a zjišťovala podrobnosti o sexuálním zneužívání dětí v letech 1950 až 2010. Některé případy pak šly ještě i za toto období. Někteří kněží se k zneužívání přiznali, jiní to odmítli a obvinění označili za absurdní.

V mnoha případech skutečně nebylo možné tyto zločiny dokázat, protože někdy stálo u dotyčných osob proti sobě jen tvrzení proti tvrzení. Žádné důkazy nebyly v mnoha případech nalezeny.

Podle informací z komise ale byly nejméně desítky případů spojené s brutalitou, vyhrožováním, fyzickým napadáním a vydíráním. Důkazy o tom byly nalezeny například v církevních školách, když se to týkalo více žáků a studentů ve stejném časovém období.

Kardinál George Pell, nejvlivnějších muž australské katolické církve, minulý rok v souvislosti s kauzou řekl, že církev se dopustila „obrovské a chyby“ a zneužívání označil u některých kněží za „katastrofální čin“.

Ne každý je ale „spokojený“ s odškodněním. Část veřejnosti i někteří poškození požadují vyvození trestní odpovědnosti, i když v některých případech byly již činy promlčeny.

Daniel Baret
Diskuse ke článku