V Česku se řešil černoch na letáku, ve Švýcarsku teď vyvolal bouři plakát se ženou v burce | Reflex.cz
nahoru

V Česku se řešil černoch na letáku, ve Švýcarsku teď vyvolal bouři plakát se ženou v burce

Daniela Baret13. ledna 2017 • 09:40
Ve Švýcarsku vyvolal rozruch plakát se ženou v burce.
Ve Švýcarsku vyvolal rozruch plakát se ženou v burce.
• foto: 
SVP

S plakáty je v poslední době v Evropě problém. U nás skončila pseudokauza s mužem tmavé pleti na reklamě v obchodech Lidlu, mezitím se od pondělí řeší podobný problém ve Švýcarsku. Tam se některým zase nelíbí plakát na železničních nádražích, na kterém je muslimská žena v burce.

Autorem plakátu se ženou v burce a velkým nápisem „Ne“ je Švýcarská lidová strana, která vyhrála v zemi helvetského kříže s více než 29 procenty poslední parlamentní volby v říjnu 2015. Lidovci na plakátu vyjadřují svůj nesouhlas s tím, aby v referendu, které se bude konat 12. února, mohli přistěhovalci třetí generace získat jednodušší přístup k naturalizaci. Tedy, že by se stali občany Švýcarska (jedná se o lidi, kteří se už v zemi narodili).

Některým Švýcarům se ale tyto plakáty nelíbí, považují je za lživé a rasistické, protože podle nich nastávající referendum nemá nic společného s náboženstvím. Lidové hlasování bude totiž rozhodovat většinou o lidech, kteří vůbec nejsou muslimové.

Napadány, jak napsal deník 20 Minutes, jsou na sociálních sítích především státní Švýcarské spolkové dráhy (SBB), protože plakáty visí od pondělí i na nádražích. Jenže ty nic neporušily, protože Nejvyšší soud rozhodl v roce 2012, že švýcarská železniční nádraží jsou veřejné prostory a tam je politická agitace povolena.

Finská miss: Inspirujme se a dovážejme do Česka více černošek!
Jiří X. Doležal 8. ledna 2017 • 16:42

Finská miss: Inspirujme se a dovážejme do Česka více černošek!

Problém se získáním občanství je přitom ve Švýcarsku daleko komplikovanější, než jinde. Proto se má pro cizince poněkud nesrozumitelně hlasovat o ulehčení naturalizace pro cizince ve třetí generaci, kteří jsou v podstatě od narození Švýcary.

I u těchto lidí se řeší mnoho podmínek, nutných pro získání občanství. Musí se narodit ve Švýcarsku, musí zde dokončit alespoň 5 let školní docházky, musí mít povolení k trvalému pobytu, musí respektovat místní zákony a právo, musí ovládat alespoň jeden oficiální jazyk (těch je zde několik). Ani to ale nestačí – jeden z jejich rodičů musí žít minimálně 10 v této alpské zemi, také tam musel chodit do školy a dokonce i prarodiče se tam museli narodit.

Až kdo splní tyto všechny podmínky, tak se o něm bude v únoru hlasovat. Navíc mu musí být pouze mezi 9 až 25 lety. Takže takových lidí je prý pouze necelých 25 tisíc, ale přesto bude o nich referendum.

Vláda občanům doporučuje, aby hlasovali pro umožnění naturalizace, Švýcarská lidová strana je proti. Očekává se těsný výsledek.

Lidlgate stále hýbe internetem, podívejte se na nejlepší koláže, které se objevily na…
Mámo, oni tam na tom letáku maj’ černocha!
Jiří X. Doležal 4. ledna 2017 • 13:09

Mámo, oni tam na tom letáku maj’ černocha!

Daniela Baret


Klíčová slova: Švýcarsko, referendum, rasismus, burka


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější