nahoru

Rozveze Santa dárky v tričku? Na Severním pólu jsou teploty o 20 stupňů vyšší, než je vánoční průměr

Daniel Baret24. prosince 2016 • 11:00
Bude letos legendární Santa Claus rozvážet dárky dětem na severní polokouli v tričku?
Bude letos legendární Santa Claus rozvážet dárky dětem na severní polokouli v tričku?
• foto: 
Pinterest

Bude letos legendární Santa Claus rozvážet dárky dětem na severní polokouli v tričku? Pokud by tak činil i na Severním pólu, bylo by mu v jeho tradičním oblečení hodně teplo. Vědci z Oxfordské univerzity oznámili, že teploty mohou být na Severním pólu o letošních Vánocích až o 20 stupňů vyšší, než je tamní průměr.

Už teploty v listopadu a prosinci byly na Severním pólu vyšší o 5 stupňů, než činí průměr. Podle vědců za to mohou klimatické změny. Satelitní snímky také ukázaly, že vrstva ledu v Arktidě je druhá nejmenší za dobu prováděných měření. Doktorka Friederike Otto z Oxfordského institutu ekologických změn, který patří k slavné univerzitě, stanici BBC řekla, že „vlna veder přichází každých zhruba 1000 let, ale teď jsou podle nás spojeny se změnou klimatu, ke kterému přispěl svoji činností člověk“.

 

Chutě za pár tisíc: Proč si nedopřát o vánočních svátcích luxusní jídlo

Měření a projekce vědců ukazují, že na Štědrý den mají být na Severním pólu teploty blízké nule. Jenže to je o hodně více, než je zde obvyklé. Ze severního Atlantiku sem proudí přes Špicberky teplý vzduch, který vytváří mraky a ty zabraňují úniku neobvyklého tepla z těchto míst světa. Doktorka Otto předpovídá, že pokud bude oteplování pokračovat, tak to bude mít dopady na ekosystém v rozsáhlých oblastech severní polokoule.

 

Dávám Ježíškovi rok, maximálně dva. A pak bude mimo zákon
Miroslav Cvrček 23. prosince 2016 • 15:28

Dávám Ježíškovi rok, maximálně dva. A pak bude mimo zákon

Také Thorsten Markus z americké agentury NASA řekl, že teplota na Severním pólu je „velmi neobvyklá“. Stanice BBC se kvůli svátkům Markuse také zeptala, zda vysoké teploty mohou nějak ovlivnit cesty Santa Clause s dárky. Ten odpověděl, že Santovy saně se „vyrovnají s jakýmikoli podmínkami“. Ale dodal, že v budoucnosti bude možná legendární postava jezdit jen v lehké bundě.

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
22,690
28,670
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější