nahoru

A nyní je jeho hlídka u konce. Zemřel herec Peter Vaughan, známý jako mistr Aemon ze Hry o trůny

Martin Bartkovský 6. prosince 2016 • 16:20
A nyní je jeho hlídka u konce. Zemřel herec Peter Vaughan, známý jako mistr Aemon ze Hry o trůny
foto: HBO

První věta z titulku obsahuje slova, kterými bratři Noční hlídky vyprovázejí své zesnulé v seriálu Hra o trůny. A dala by se použít i v případě Peter Vaughana, který se v poslední době divákům představil jako slepý mistr Aemon. Anglický herec odešel v poklidu v 93. roce svého života.

"Zemřel v klidu, obklopen svou rodinou," uvedla Vaughanova manažerka Sally Longová-Innesová. Rodák z malého anglického městečka Wem se poprvé před kamerou objevil až ve 36 letech, když si zahrál svou první roli ve filmu Nenávist (1959). Mezi jeho nejznámější role patří Groutyho ze seriálu Porridge a Charlie Johnson ze sitcomu Citizen Smith. Největší slávu mu však bez pochyby přinesl až seriál Hra o trůny.

Seriálová smrt mistra Aemona ve Hře o trůnyVIDEO YouTube.com

V nejsledovanějším seriálu všech dob hrál slepého mistra Aemona, jednoho z posledních žijících příslušníků rodu Targaryenů, člena Noční hlídky a věrného rádce Jona Sněha. Mistr Aemon zemřel v sedmé epizodě páté série seriálu ve 104 letech. I když byl Peter o 11 let mladší, dožil se požehnaného věku a za všechny jeho role mu patří velký dík. 

Diskuse ke článku