nahoru

Heil Trump! Příznivci krajní pravice oslavovali nového amerického prezidenta nacistickým pozdravem

Lukáš Lhoťan 2. prosince 2016 • 17:30
V reakci na slova B. Spencera někteří účastníci konference  zvedli ruku k nacistickému pozdravu.
V reakci na slova B. Spencera někteří účastníci konference zvedli ruku k nacistickému pozdravu.
• foto: 
Youtube.com

„Heil Trump! Heil our people! Heil victory! Sláva Trumpovi! Sláva našemu lidu! Sláva vítězství!“ volal na konferenci amerického think-tanku The National Policy Institute jeho šéf Richard B. Spencer. V reakci na jeho slova povstali někteří účastníci konference a zvedli ruku k nacistickému pozdravu.

Konference proběhla v prostorách Budovy Ronalda Reagana a Mezinárodního centra obchodu ve Washingtonu a byla výroční akcí krajně pravicového think-tanku s názvem Institut národní politiky (The National Policy Institute). Video z konference zveřejnil web The Atlantic a převzal je izraelský deník Haaretz s komentářem, že celou událost odsoudilo Muzeum holocaustu ve Washingtonu.

Institut národní politiky je organizací hlásící se k obhajobě bělošské rasy přes akademické aktivity, která se prezentuje jako vzniklá v reakci na podobné iniciativy podporující černošské a jiné nebělošské rasy.

Při svém projevu použil Richard B. Spencer slovo známé z nacistické propagandy, Lügenpresse – lživý tisk. Toto slovo má vyjadřovat lživost médií informujících nevhodně o Trumpovi a o jeho podporovatelích. Samotný termín má ovšem mnohem starší historii a používali ho i socialisté.

Deník Haaretz také píše o tom, že jedna z mediálních podpůrkyň nového amerického prezidenta Trumpa – Tila Tequila (rodným jménem Nguyen Thien Thanh Thi narozená v Singapuru) – se chlubila na sociální síti Twitter fotografií ze setkání Institutu národní politiky, kde hajlovala. Twitter jí v reakci na tuto fotografii uzavřel profil. Již dříve se Tequila nechvalně proslavila sdílením obrázků s pronacistickou tematikou na sociální síti Facebook. Taktéž se opakovaně veřejně projevovala antisemitsky proti lidem s židovskými kořeny, například proti herečce Sarah Silvermanové.

Jeden z dalších řečníků na konferenci Institutu národní politiky, Peter Brimelow, zakladatel amerického protiimigračního webu Vdare.com, řekl, že Trump sice nemá krajně pravicové myšlení, ale v otázkách důležitých pro krajní pravici má stejný pohled – zastavení imigrace a politické korektnosti.

Abraham Foxman, bývalý národní ředitel Ligy proti hanobení (Anti-Defamation League), vyzval v rozhovoru pro jewishinsider.com nového amerického prezidenta Trumpa k jasnému veřejnému odsouzení antisemitismu a rasismu ze strany členů Institutu národní politiky. Nově zvolený americký prezident Trump se několik dnů po Foxmanově výzvě v rozhovoru pro New York Times od podpory krajní pravice distancoval a odmítl jak rasismus, tak antisemitismus.

Vítězství Trumpa v amerických prezidentských volbách silně rozdělilo celosvětovou židovskou komunitu. Zatímco liberálně orientovaní židé jej ostře napadají a kritizují, pravicově a konzervativně orientovaní Trumpa naopak spíše podporují.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.