nahoru

Putin o stavu Ruska: Za naše hospodářské problémy mohou vnitřní potíže

ČTK, ref1. prosince 2016 • 12:40
Putin o stavu Ruska: Za naše hospodářské problémy mohou vnitřní potíže
foto: Profimedia.cz

Za potížemi ruského hospodářství stojí vnitřní problémy, jako je nedostatek investic či odborníků. V tradičním projevu o stavu Ruské federace to dnes před zákonodárci prohlásil prezident Vladimir Putin. Řekl také, že Rusko se neobejde bez revize daňového systému, nové mechanismy pak chce zavést do praxe od roku 2019. Putin přislíbil, že do května 2017 vláda představí nový plán ekonomického rozvoje.

Vnitřní problémy, mezi které Putin zařadil i nedostatečný technologický rozvoj, jsou podle prezidenta hlavní příčinou trápení ruské ekonomiky. Řekl také, že letos očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,6 procenta.

Pro srovnání, loni zaznamenala ruská ekonomika propad o 3,7 procenta, nejvíce od globální finanční krize z roku 2009.

Pokud jde o inflaci, Putin věří, že letos dosáhne 5,8 procenta. "Očekáváme, že se do konce roku výrazně sníží a že bude nižší než šest procent. Pokud si pamatujete, v roce 2015 inflace činila 12,9 procenta," řekl Putin. "V příštím roce můžeme dosáhnout inflačního cíle čtyř procent. To je nutný předpoklad pro solidní růst založený na zdravé ekonomice," dodal.

Ruské zbrojení by mělo být opět kontrolováno, vyzvaly evropské státy včetně Česka

V cestě k ozdravení ekonomiky stojí i přetrvávající hospodářské sankce, které západní země uvalily na Rusko za jeho postup v ukrajinské krizi, a také vyčerpané fiskální rezervy. Ruská ekonomika navíc zůstává závislá na vývozu surovin.

Ve výročním projevu dále Putin prohlásil, že Rusko nestojí o konfrontaci, naopak se chce podílet na řešení světových problémů. Bude při tom ale hájit své zájmy.

"Nehledáme a nikdy jsme nehledali nepřátele. Potřebujeme přátele," řekl Putin. Od Trumpa očekává spolupráci v boji proti terorismu. Zdůraznil ale, že Moskva nebude tolerovat žádné pokusy o oslabení ruských zájmů.

Ruská armáda může znovu přijít do Česka, propaganda dělá z lidí zombie, říká mučený…

Putin v poselství hovořil také o tom, že Rusko v dlouhodobém horizontu vnímá Asii jako středobod zájmů a vztahů. Ocenil úsilí Japonska o větší hospodářské vazby s Moskvou, partnerství s Indií zase označil za prioritu.

Podle Putina je Rusko připraveno spolupracovat s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, neboť Moskva a Washington nesou společnou zodpovědnost za globální bezpečnost.

Skandální odhalení ruské úřednice: Za vítězství Trumpa mohou Židé!
Trump a Putin aneb Proč se Rusko těší na nového amerického prezidenta
Michael Romancov 16. listopadu 2016 • 14:17

Trump a Putin aneb Proč se Rusko těší na nového amerického prezidenta

ČTK, ref


Klíčová slova: Rusko, ekonomika, Vladimir PutinDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
22,740
28,580
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější