nahoru

Ruské zbrojení by mělo být opět kontrolováno, vyzvaly evropské státy včetně Česka

ČTK25. listopadu 2016 • 13:10
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
ČTK

Skupina 14 evropských států, včetně Česka, dnes vyzvala k novému začátku v oblasti kontroly konvenčních zbraní. Výzva se týká především vztahu k Rusku, které pozastavilo platnost Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě z roku 1990. V prohlášení skupiny zemí v čele s Německem se také píše o zvyšující se nestabilitě v Evropě nebo ilegální anexi Krymu Ruskem.

Prohlášení, které má ČTK k dispozici, vyzdvihuje nutnost vrátit se ke strategické stabilitě, zdrženlivosti, předvídatelnosti a transparentnosti, aby se omezila vojenská rizika.

Text výzvy podepsalo 14 států, původně se přitom hovořilo o tom, že jich bude 16. Rumunsko a Portugalsko ale nakonec ve skupině nejsou. Vedle Česka a Německa prohlášení podepsaly Slovensko, Rakousko, Belgie, Švýcarsko, Španělsko, Finsko, Francie, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Bulharsko.

Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě omezuje především počet tanků, těžkého dělostřelectva, bojových letounů a vrtulníků mezi Atlantikem a Uralem. Členské země NATO a Varšavské smlouvy ji podepsaly v listopadu 1990.

Ruská armáda může znovu přijít do Česka, propaganda dělá z lidí zombie, říká mučený…
Trump a Putin aneb Proč se Rusko těší na nového amerického prezidenta
Michael Romancov 16. listopadu 2016 • 14:17

Trump a Putin aneb Proč se Rusko těší na nového amerického prezidenta

ČTK


Klíčová slova: Rusko, zbraně, zbrojení, Evropská unie, NATODiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
22,710
28,730
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější