nahoru

Japonci zuří, olympiáda v Tokiu má stát 6 krát více, než slibovali politici

Daniel Baret1. prosince 2016 • 12:00
Žádné překvapení. Olympiáda v Tokiu spolkne víc peněz, než se na začátku počítalo.
Žádné překvapení. Olympiáda v Tokiu spolkne víc peněz, než se na začátku počítalo.
• foto: 
Profimedia.cz

Stejná písnička se stejným koncem. Tak by se dala popsat situace, která nastane při pořádání každých olympijských her. Aby byla veřejnost uchlácholena, vypustí se informace, kolik to bude stát a pak se cifra už jenom zvyšuje. Něco podobného teď zažívají v Tokiu, kde se bude konat letní olympiáda v roce 2020. Už teď je rozpočet šestkrát vyšší, než bylo původně oznámeno. 

Při zdůvodňování kandidatury Tokia v lednu 2013 se objevil rozpočet na olympiádu ve výši 350 miliard jenů, což bylo tehdy v přepočtu 3,5 miliardy dolarů. Tyto peníze měly být získány od sponzorů, za prodej vstupenek, televizních práv a další věci přímo související s Mezinárodním olympijským výborem. Tedy ne přímo z veřejných financí.

Při výběru místa pro letní olympiádu v roce 2020 (zasedání a hlasování olympijského výboru se konalo v září 2013 v Buenos Aires) se už ale v prezentaci Tokia objevila cifra 734 miliard jenů.

Jenže v minulých dnech Toširo Muto, který má jako generální ředitel na starosti přípravu her v Tokiu, oznámil, že celkové náklady budou 2,1 bilionu jenů, tedy už 20 miliard dolarů. Při volbě japonského hlavního města údajně nebyly započítány náklady na infrastrukturu a zajištění bezpečnosti, které ale hradí japonská a místní vlády. Tedy většina nákladů nepůjde ze soukromých peněz, jak by se mohlo před několika lety zdát, ale od daňových poplatníků.

Nové zveřejněné číslo se v japonských médiích, na sociálních sítích i u veřejnosti setkalo s negativní odezvou, protože ekonomika země vycházejícího slunce je již dlouhé roky ve stagnaci a peníze by se podle občanů měly investovat spíše pro potřebné, než na bombastickou sportovní akci.

Takové výhrady se ale objevují vždy, naposledy při letošních hrách v brazilském Rio de Janeiru. Organizátoři oponují tím, že nová infrastruktura a byty (olympijská vesnice) v místech konání olympiády zůstanou právě pro občany. Ovšem hry v roce 2004 v řeckých Aténách zemi ekonomicky vůbec nepomohly, byla to naopak jakási předehra obrovských hospodářských problémů.

Olej do ohně přilila v Japonsku i nová guvernérka prefektury Tokio Juriko Koike, která řekla, že olympiáda bude stát celkově 3 biliony jenů. Koike v letošní předvolební kampani totiž slíbila, že náklady na olympiádu prověří a sníží. Navíc není pořádání her tolik nakloněna, protože pochybuje o následném smysluplném využití nových sportovišť, neboť Japonsko se potýká se stárnutím a snižování počtu obyvatelstva a potřebuje peníze spíše na důchody, než na stadiony pro mladé.

Aby se náklady na pořádání her pro Tokio alespoň nějak snížily, vyjednává se například o tom, že volejbalové turnaje by pořádala blízká Jokohama (jen 30 kilometrů od japonské metropole) a nový stadion v hlavním městě by se vůbec nestavěl. Jenže ani to se nesetkalo s příznivou odezvou.Klíčová slova: olympiáda, peníze, rozpočet, TokioDiskuse ke článku