nahoru

Rusko rozmístí v Kaliningradu balistické střely jako reakci na raketový deštník USA

ČTK 21. listopadu 2016 • 12:40
Raketa krátkého doletu Iskander - ilustrační snímek.
Raketa krátkého doletu Iskander - ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Rusko rozmístí v oblasti Kaliningradu protiraketový systém S-400 a balistické rakety Iskander jako odpověď na raketový deštník Spojených států. Agentuře RIA Novosti to dnes sdělil poslanec Viktor Ozerov, šéf branného výboru horní komory ruského parlamentu. V západním a jižním vojenském okruhu budou podle něj dislokovány nové jednotky.

O rozmístění mobilních raket krátkého doletu Iskander informovalo ruské ministerstvo obrany už v říjnu. Podle tehdejšího prohlášení ale šlo o dočasné opatření během probíhajícího vojenského cvičení. K podobnému kroku se Rusko "v rámci bojové přípravy" uchýlilo už loni i předloni. Znepokojení nad vojenskými aktivitami Moskvy tehdy vyjádřily sousední státy NATO, zejména Polsko a Litva.

Ozerov ruské agentuře řekl, že "symetrickou" odpovědí na americký protiraketový systém může být i rozmisťování ruských zbraní schopných zasáhnout území třetích států, kde se americké vojenské objekty nacházejí. "Rusko tuto situaci sleduje a je připraveno reagovat," řekl poslanec.

K vojenským aktivitám NATO v Evropě se vyslovil i ruský prezident Vladimir Putin. Západ podle něj záměrně hledá vnějšího nepřítele, aby "udržel kázeň" v atlantickém společenství. "Když se stát stane členem NATO, je pro něj těžké protivit se tlaku tak velké země, jakou jsou Spojené státy," řekl Putin v rozhovoru, který vysílala ruská televize REN TV.

"Musíme v této souvislosti podniknout protiopatření a vystavit možnosti našeho raketového útoku objekty, které nás ohrožují," řekl prezident.

ČTK


Klíčová slova: Rusko, Kaliningrad, USA, raketa, střelaDiskuse ke článku