Leonard Cohen: Odešel muž, který už před čtyřiceti roky tvrdil, že „skončil jeho život v umění“ | Reflex.cz
nahoru

Leonard Cohen: Odešel muž, který už před čtyřiceti roky tvrdil, že „skončil jeho život v umění“

VOJTĚCH LINDAUR11. listopadu 2016 • 10:25
Leonard Cohen: Odešel muž, který už před čtyřiceti roky tvrdil, že „skončil jeho život v umění“
foto: ČTK

V noci ze čtvrtka na pátek zemřel písničkář, básník a majitel zvučného hlubokého hlasu Leonard Cohen. Před dvěma lety u příležitosti jeho 80. narozenin vyšla v Reflexu jeho causa. V souvislosti s úmrtím kanadského písničkáře vám ji opět předkládáme k přečtení.

Kanadský písničkář Leonard Cohen si v den svých osmdesátých narozenin nadělil album devíti písní Popular Problems. Vychází po dvouleté odmlce a bezpochyby se stane další skvělou událostí v kariéře umělce, který už před čtyřiceti roky napsal, že „skončil jeho život v umění“.

„Narozen v Montrealu 21. září 1934. Studoval na McGillově a Kolumbijské univerzitě. Žil v Londýně jako lord. V honbě za štěstím mi můj přízvuk pomohl do nejnedobytnějších geografických paláců, kde jsem rozkvétal, temný a úchvatný jako Othello. V Oslu jsem žil na nacistickém plakátu. Na Kubě coby jediný turista v Havaně a možná i na světě jsem na plážích Varadera zničil svůj vous a spálil ho v nostalgii a hněvu pro Fidela, kterého jsem znal. V Řecku, kde jsem byl zbaven svého barbarského pokrytectví, se vyčistil můj styl vlivem pustých hor a přítele, cizince, který miloval jednoduchou angličtinu. Montreal – vždy se tam vracím, scéna strmých ulic, které podporují školy kanadské poezie, v nichž jsem byl vycvičen, a sídlo mé rodiny staré jako Indiáni. Mocnější než starší Sionu, poslední obchodníci, kteří svou krev berou vážně. Přitom přijímám peníze od vlád, od žen, z prodeje básní, a jsem-li nucen, od zaměstnavatelů. Nemám žádné koníčky.“

Cohenův text, který vyšel v novinách u příležitosti vydání jeho prvního románu The Favourite Game (1963)

Pokračovatel Aarona

Leonard Norman Cohen, zpěvák, písničkář, hudebník, básník a spisovatel, otitulovaný čestným kanadským řádem, se narodil ve městě Westmount v anglicky hovořící části Montrealu ve středostavovské, rigidně židovské rodině. Maminka Marsha (Masha) Klonitská (s polskými předky), tatínek Nathan Cohen, majitel několika obchodů s oděvy. Dědeček Lyon Cohen byl zakládající člen a prezident Kanadského židovského kongresu. „Jsi pokračovatel Aarona, nejvyššího kněze,“ řekl jednou svému vnukovi.

Do školy začal Cohen chodit v roce 1948, pak přešel na střední (Westmount High School), kde se zapojil do kroužku hudby a poezie. V té době miloval zejména básně Federika Garcíi Lorky. Taky začal lámat prstíky na šesti strunách – od tří akordů se brzy dopracoval k vážné hudbě a flamenku.

Zbytek času se poflakoval jen tak po Saint Laurent Boulevardu a pořádal porce svých milovaných steaků. V kavárnách (jen kafe a ­cigára) kolem sebe koukal na gangstery, beatniky a kurvy. Když odešel z Westmountu, potuloval se po Montrealu, kde v různých klubech četl svou poezii, tedy texty, které se po letech měly stát jeho největšími písňovými hity.

CELOU CAUSU LEONARD COHEN SI PŘEČTĚTE ZDE >>>

Leonard Cohen: Muž, který již před čtyřiceti roky napsal, že „skončil jeho život v umění“
Pěvecká senzace roku! Irský kněz zpívá na svatbě Leonarda Cohena a je fantastický

VOJTĚCH LINDAUR


Klíčová slova: Leonard Cohen, causa, úmrtí


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější