nahoru

Paříž chce zavést na řece Seině futuristické „létající“ vodní taxíky

Daniel Baret27. října 2016 • 16:04
Paříž chce zavést na řece Seině futuristické „létající“ vodní taxíky
foto: Sea Bubbles

I Jules Verne, legenda sci-fi literatury, by se zřejmě divil, jaká futuristická vozítka mají v Paříži, kde kdysi žil, jezdit po řece Seině. Francouzská metropole bude testovat nový druh dopravy, vodní taxi, které ale spíše připomíná nápady z dobrodružných filmů.

Doprava po vodě by mohla podle radních odlehčit přecpaným ulicím a navíc je zcela ekologická. 

Vodní taxíky se jmenují Sea Bubbles a jejich testy začnou na jaře. Futuristické vozítko, do kterého se vejdou 4 osoby, už bylo představeno veřejnosti. Autorem je francouzský jachtař Alain Thebault.

Sea Bubbles se v podstatě vznáší nad vodní hladinou, může dosáhnout maximální rychlosti 18 kilometrů za hodinu (což je podle kritiků málo) a pohánějí ji dva malé elektromotory pomocí panelů na sluneční energii, které jsou přímo na „vozidle“.

Taxi má zatím jezdit s řidičem, ale existují i plány, že ho bude řídit autopilot. Zatím prý existuje 100 objednávek na tato futuristická vozítka.

Starostka Paříže Anne Hidalgová chce k projektu přitáhnout například i automobilku Renault či společnost Uber.

Problémem se ale může ukázat cena. Náklady na provoz mají být sice v podstatě nulové, ale hovoří se o nákupní ceně 30 tisíc euro.

Paříž a její okolí řeší obrovské dopravní problémy různými způsoby, na předměstích se staví například lanové dráhy, které mají překovávat vzduchem zejména řeku Seinu.Klíčová slova: Francie, voda, taxikar, Paříž, starostka, SeinaDiskuse ke článku