Paříž chce zavést na řece Seině futuristické „létající“ vodní taxíky | Reflex.cz
nahoru

Paříž chce zavést na řece Seině futuristické „létající“ vodní taxíky

Daniel Baret27. října 2016 • 16:04
Paříž chce zavést na řece Seině futuristické „létající“ vodní taxíky
foto: Sea Bubbles

I Jules Verne, legenda sci-fi literatury, by se zřejmě divil, jaká futuristická vozítka mají v Paříži, kde kdysi žil, jezdit po řece Seině. Francouzská metropole bude testovat nový druh dopravy, vodní taxi, které ale spíše připomíná nápady z dobrodružných filmů.

Doprava po vodě by mohla podle radních odlehčit přecpaným ulicím a navíc je zcela ekologická. 

Vodní taxíky se jmenují Sea Bubbles a jejich testy začnou na jaře. Futuristické vozítko, do kterého se vejdou 4 osoby, už bylo představeno veřejnosti. Autorem je francouzský jachtař Alain Thebault.

Sea Bubbles se v podstatě vznáší nad vodní hladinou, může dosáhnout maximální rychlosti 18 kilometrů za hodinu (což je podle kritiků málo) a pohánějí ji dva malé elektromotory pomocí panelů na sluneční energii, které jsou přímo na „vozidle“.

Taxi má zatím jezdit s řidičem, ale existují i plány, že ho bude řídit autopilot. Zatím prý existuje 100 objednávek na tato futuristická vozítka.

Zakázané čerstvé mléko i dětská Kinder vajíčka. Podívejte se, jaké potraviny se kde …

Starostka Paříže Anne Hidalgová chce k projektu přitáhnout například i automobilku Renault či společnost Uber.

Problémem se ale může ukázat cena. Náklady na provoz mají být sice v podstatě nulové, ale hovoří se o nákupní ceně 30 tisíc euro.

Paříž a její okolí řeší obrovské dopravní problémy různými způsoby, na předměstích se staví například lanové dráhy, které mají překovávat vzduchem zejména řeku Seinu.

Vietnamec strávil jako zvíře 40 let v džungli. Byl donucen k návratu do civilizace. Je…

Daniel Baret


Klíčová slova: Francie, paříž, starostka, taxikar, voda, Seina


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
23,080
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější