Demonstrace Úsvitu s Blokem proti islamizaci: Poslední výkřiky před volebním propadákem? | Reflex.cz
nahoru

Demonstrace Úsvitu s Blokem proti islamizaci: Poslední výkřiky před volebním propadákem?

Oliver Adámek29. září 2016 • 11:05
Demonstrace Usvitu a Bloku proti islamizaci na pražském námestí Míru.
Demonstrace Usvitu a Bloku proti islamizaci na pražském námestí Míru.
• foto: 
Oliver Adámek

Oproti loňské nabité Svatováclavské nabídce se včera v Praze konalo podstatně méně demonstrací a protestů, necelých 14 dnů před volbami se ostatně není co divit. Výjimku tvořil Úsvit společně s Blokem proti islamizaci, novou iniciativou vzniklou po rozpadu Konvičkova Bloku proti islámu. Hloučky zbývajících „vlastenců“, kteří se přišli kolektivně upevnit ve strachu z neexistujících muslimských imigrantů na českém území, se sešly ve 14 hodin na pražském náměstí Míru. Kromě Prahy ale pořádal Úsvit akci i v Ostravě, Plzni a Mostu, kam průběžně předávali pořadatelé slovo.

Předseda Úsvitu Miroslav Lidinský na úvod připomněl loňskou společnou demonstraci s prezidentem Zemanem na Albertově, kde „společně řekli imigraci jasné ne“. Nezmínil se ale, že tehdy kromě něj a Zemana na 17. listopadu vystoupili na jednom pódiu ještě Martin Konvička a Petr Hampl, kteří po sporech s Úsvitem založili vlastní iniciativu, nebo senátor Veleba, který svou SPO zase spojil s Tomiem Okamurou. Lidinskému tak do party zůstala akorát politická turistka Jana Volfová a „růžová“ zpěvačka legračních protestsongů Dominika Myslivcová.

Čtyři sta „pochodní pravdy“

„Vy jste pochodně, které šíří pravdu a světlo,“ pokračoval Lidinský romanticky před bezmála čtyřstovkovým obecenstvem. „Pojďme společně říct, že tahle země je naše,“ dodal bývalý policista a voják. Jeho Úsvitu však předvolební průzkumy v drtivé většině krajů nepřisuzují téměř žádnou šanci na relevantní zisk přes 5 procent.

Rozklad českých antiislámských kruhů symbolicky podtrhl kontrast s posilující německou populistickou AfD, jejíž zástupce k demonstrantům rovněž promluvil. Při jeho projevu navíc došlo k nevídaným chybám v překladu. Citované heslo německých muslimů „I love my prophet (miluji proroka)“ překládal najatý tlumočník jako „Miluji svého proféta“.

Německo má totiž jen jednu „alternativu“, která má konkurenci maximálně tak v ještě tvrdší Pegidě. To v Čechách se ve všech těch alternativách nevyznají ani sami alternativci. Výsledkem změti několika stran, hnutí, iniciativ, spolků, řádů a bloků s týmž programem a dikcí je faktická auto-marginalizace všech proti-imigračních sil.

Když i Černoch zrůžoví…

Kromě zahraničních hostů ale Úsvit s BPI nezapomněl ani na zvučná jména z domácí islamobijecké scény, za zmínku stojí v první řadě právě zmíněná blogerka a zpěvačka Dominika Myslivcová, která za Úsvit kandiduje na 3. místě kandidátky pro Moravskoslezský kraj. „Nechceme tady nelegální muslimy. Asi si říkáte, proč holka jako já kandiduje do zastupitelstva, když toho o politice moc nevím.“ Ano, tuto otázku si kromě vedení Úsvitu položil patrně každý.

„Já chci pro nás všechny růžovou budoucnost,“ vyhlásila Myslivcová na závěr řeči a nechala pustit svůj asi nejslavnější videoklip s písní Změnu tu my nechcem. Právě díky ní se zařadila po bok Olivie Žižkové a dalších „umělců“, kteří se posledním půlroce rozhodli vzkřísit své kariéry protiuprchlickými songy.

Vedle Myslivcové vystoupil i tradiční šperk národoveckých demonstrací Tomáš Ortel se svou Mešitou. Za zmínku stojí projev kandidátky do senátu Aleny Vitáskové, která varovala, že  „Z Ostravy se stane centrum narkomafie a muslimské ghetto“. Vitásková i v době kandidatury zastává post předsedkyně Energetického regulačního úřadu, v únoru tohoto roku byla nepravomocně odsouzena v kauze chomutovských fotovoltaik. Obligátní záležitostí už je na akcích Úsvitu Píseň o mé zemi zazpívaná tradičně poslancem Markem Černochem.

Ještě před rokem touto dobou budil Úsvit ještě s Blokem proti islámu respekt. Zdálo se, že se česká protiislámská scéna alespoň částečně sjednotila, požehnání jí udělil tehdy na vrcholu popularity i Miloš Zeman. Vlastní neschopností to Lidinský a spol. dotáhli k předčasnému rozpadu a poklesu preferencí, to vše za zákulisní účasti politické zombie Víta Bárty. Kolik příznivců jim přijde na další demonstraci po volbách? Pravděpodobně ještě méně.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější