Vynalézavé medičky a jejich Frusack: Čím jen v kuchyni nahradit ty hloupé igeliťáky? | Reflex.cz
nahoru

Vynalézavé medičky a jejich Frusack: Čím jen v kuchyni nahradit ty hloupé igeliťáky?

Kateřina Kadlecová21. září 2016 • 18:00
Vynalézavé medičky Hana Němcová a Tereza Dvořáková
Vynalézavé medičky Hana Němcová a Tereza Dvořáková
• foto: 
David Turecký

V aktuálním Excellentu, který vychází jako příloha Reflexu právě dnes, vám představujeme 8 ŽEN, které milují svoji práci a jejichž výsledky jsou prostě obdivuhodné. Co den v týdnu, to jeden inovativní český projekt na reflex.cz. A začínáme dvojicí studentek medicíny, které vymyslely, navrhly, vyrobily a nyní konečně i prodávají ekologické pytlíky na ovoce a zeleninu!

Mají objem pět litrů, nosnost kilo a půl a životnost minimálně dva roky. Byly vymyšleny v Praze, vyrábějí je v Moravské Chrastové a šijí v českých chráněných dílných. Jsou kompostovatelné, pratelné, praktické a krásně barevné. A teď není řeč o pětadvacetiletých medičkách Hance Němcové a Tereze Dvořákové, ale o jejich projektu Frusacků, pytlíků na ovoce a zeleninu.

Nápad na pytlíky je na světě už dva roky. Doteď kamarádky zpracovávaly byznysplán, hledaly dodavatele a rozjížděly výrobu. Když loni představily koncept svého produktu na Prague Design Weeku, okamžitě je oslovil investor a mentor v jedné osobě. S pomocí progresivního podnikatele Martina Stránského (který dělá třeba do bitcoinů) založily firmu Infiberry.

Kult Škoda 110 R se vrací. Špičkový designér Petr Novague posílá na trh své Erko

Hanka a Tereza se svými sáčky z nejrozšířenějšího bioplastu PLA, tedy polymléčné kyseliny, požádaly o podporu ekologicky smýšlející spřízněné duše na crowdfundingovém serveru (https://www.hithit.com/cs/project/2696/reknete-s-frusackem-sbohem-plastovym-sackum). Cílem bylo vybrat 150 000 Kč, ovšem už během prvních dvou týdnů slečny získaly 600 000 korun od celkem 1 300 lidí (pro příklad: sada pěti barevných sáčků stála 390 korun).

Spolu s těmihle nadšenci pro design a udržitelný rozvoj Hanka a Tereza oslavily 10. září Frusack Launch Day a své výrobky poslaly do světa, na pulty a k prvním šťastným majitelům. Uvidíme, kdy přijde další milník – tedy kdy dvojice přijde s kompostovatelnými bedýnkami nebo kdy s Infiberry uzavře smlouvu o spolupráci některá ze sítí supermarketů a kdy ty krásné barevné sáčky uvidíme, jak se pohupují v obchůdcích s bio zeleninou tam, kde dřív šustily mikroteňáky.

Podrobnosti o revolučních projektech Frusack, ale také Zásilkovna, USSPA, Prointepo a dalších si přečtěte v Excellentu, který vychází spolu s Reflexem č. 38 právě dnes, 22. září.

Reflex 38/2016

Miss World Taťána Kuchařová: Svět modelingu je čím dál zvrhlejší
VERONIKA BEDNÁŘOVÁ 17. března 2016 • 11:40

Miss World Taťána Kuchařová: Svět modelingu je čím dál zvrhlejší

Proč nesedám za volant. Zpověď pěší matky o řízeném neřízení
Kateřina Kadlecová 17. května 2016 • 21:04

Proč nesedám za volant. Zpověď pěší matky o řízeném neřízeníKlíčová slova: excellent, Česko, ženy, Frusack


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější