Norská kadeřnice dostala pokutu, odmítla kvůli hidžábu ostříhat muslimku | Reflex.cz
nahoru

Norská kadeřnice dostala pokutu, odmítla kvůli hidžábu ostříhat muslimku

ČTK12. září 2016 • 18:15
Odmítnutá zákaznice kadeřnictví Malika Bayanová
Odmítnutá zákaznice kadeřnictví Malika Bayanová
• foto: 
Profimedia.cz

Jedna kadeřnice byla v Norsku shledána vinnou z diskriminace, neboť odmítla obsloužit ženu, která měla na sobě muslimský šátek, hidžáb. Kadeřnice dostala před norským soudem pokutu 10.000 norských korun (téměř 30.000 Kč) a musí zaplatit rovněž soudní výlohy ve výši 5000 norských korun. Informovala o tom dnes agentura AP.

Obhájkyně sedmačtyřicetileté Norky uvedla, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. Kadeřnici hrozil za náboženskou diskriminaci až šestiměsíční trest odnětí svobody.

Norka Merete Hodneová má kadeřnický salon v jihonorském městečku Bryne jižně od Stavangeru. Loni v říjnu do salonu přišla čtyřiadvacetiletá zákaznice Malika Bayanová s přítelkyní a obě měly na sobě hidžáb. Kadeřnice prohlásila, že "takové lidi neobsluhuje", a vyzvala muslimky, aby šly jinam.

Kadeřnice podle soudu "úmyslně diskriminovala Bayanovou a vykázala ji ze salonu kvůli její muslimské víře". Soud rovněž uvedl, že Hodneová dříve působila v několika organizacích kritických k islámu.

Norsko chce postavit na hranici s Ruskem plot jako za studené války

Kadeřnice soudu řekla, že hidžáb nevnímá jako náboženský symbol, ale jako symbol politický, který reprezentuje ideologii, jež ji děsí. "(Šátek) vnímám jako symbol totality. Když vidím šátek, nemyslím na náboženství, ale na totalitní ideologie a režimy," dodala.

Poukázala také na to, že kdyby Bayanovou jako zákaznici přijala, pak by nemohla do kadeřnictví vpustit žádné mužské klienty, protože muslimka by se před nimi nesměla ukázat s odhalenými vlasy.

Hidžáb ladí ke všemu, věří mipsterz - muslimské hipsterky

ČTK


Klíčová slova: Norsko, hidžáb, kadeřnice, soudDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,690
22,540
28,720
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější