Norsko chce postavit na hranici s Ruskem plot jako za studené války | Reflex.cz
nahoru

Norsko chce postavit na hranici s Ruskem plot jako za studené války

Daniel Baret28. srpna 2016 • 07:00
ilustrační foto
ilustrační foto
• foto: 
ČTK/AP/Gyorgy Varga

Norská vláda hodlá kvůli pronikání nelegálních uprchlíků opevnit jediný hraniční přechod s Ruskem. Na odlehlém arktickém přechodu Storskog (z ruské strany je to Borisoglebsky) chce podobně jako v dobách studené války postavit ocelový plot. Má být 200 metrů dlouhý a 3,5 metru vysoký. Norsko je členem bezvízového Schengenského prostoru a je na něj vyvíjen tlak, aby lépe chránilo hranice. Loni zde překročilo hranice 5500 migrantů.

Část norské veřejnosti i starostové severních oblastí země jsou ale proti stavbě plotu, protože to podle nich ještě více zhorší vztahy s Ruskem. Informovala o tom agentura Reuters.

Vláda argumentuje tím, že musí zamezit nelegálnímu pronikání uprchlíků, protože Rusko je zjevně nijak na svém území nezadržuje a prostě je posílá dál.

Protože norsko-ruská hranice je dlouhá 196 kilometrů, mohl by se zdát dvousetmetrový plot naprosto zbytečný kvůli své délce. Jenže hranice zde prochází velmi nehostinným územím, kde jsou teploty celoročně nízké a tak migranti využívají prakticky jen cestu E105 vedoucí do Storskogu.

Protože Norsko je členem NATO (není v Evropské unii), tak Rusové kdysi opevnili celou hranici s touto skandinávskou zemí. Svoje zábrany mají někde dodnes i několik kilometrů na svém území.

 

 

Daniel Baret


Klíčová slova: norsko, plot, válka, rusko


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,060
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější