nahoru

Merkel und islam raus! Před Úřadem vlády demonstrovali lidé proti německé kancléřce

ČTK 25. srpna 2016 • 16:30
Merkel und islam raus! Před Úřadem vlády demonstrovali lidé proti německé kancléřce
foto: Ondřej Szollosz

Poblíž Úřadu vlády, kde jedná německá kancléřka Angela Merkelová s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), se odpoledne sešlo několik desítek odpůrců političky. Přinesli si transparenty s přeškrtnutými vlajkami Evropské unie, pískají a skandují "Merkel muss weg" (Merkelová musí pryč). Dorazilo i několik příznivců političky, oba tábory na sebe slovně útočily.

Ulici před Strakovou akademií policie uzavřela jak pro motoristy, tak pro chodce, takže přímo k Úřadu vlády demonstranti neprojdou. Kancléřka přijela do sídla vlády zadním vchodem, a do blízkosti protestujících se tak nedostala. Demonstranty rozděluje především pohled na názory političky v otázce migrace.

Odpůrci Merkelové třímají transparenty v češtině, němčině či angličtině. Jsou na nich nápisy "To není xenofobie. Islám do Evropy nepatří" či "Merkel und Islam raus" (Pryč s Merkelovou a islámem). Jiné cedule hlásají, že Merkelová zabíjí Evropu, nebo přirovnávají návštěvu političky v Praze s působením zastupujících říšských protektorů Konstantina von Neuratha a Reinharda Heydricha. Demonstranti provolávali hesla i proti Sobotkovi, křičeli například "Bohouše do koše".

Místy, kde má kancléřka absolvovat jednotlivé části programu, mají také jezdit vozy Strany svobodných občanů s velkoplošnými panely s nápisy "Frau Merkel, kein Diktat sonst Czexit" (Paní Merkelová, žádný diktát, jinak czexit). Sněmovní Úsvit s Blokem proti islamizaci dopoledne předali Sobotkovi petici proti migračním kvótám.

ČTK
Diskuse ke článku