Čína vyhrožuje Austrálii vojenským úderem. Kvůli územnímu sporu v Jihočínském moři | Reflex.cz
nahoru

Čína vyhrožuje Austrálii vojenským úderem. Kvůli územnímu sporu v Jihočínském moři

Daniel Baret2. srpna 2016 • 11:30
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
ČTK/ZUMA

Čínská komunistická vláda se rozhodla vrátit světu úder, který minulý měsíc utrpěla u mezinárodního arbitrážního soudu v Haagu v souboji o sporné ostrovy v Jihočínském moři. Nejenom, že rozhodnutí soudu rezolutně odmítla a nebude jej respektovat, ale začala některým zemím dokonce vyhrožovat vojenským úderem. Například Austrálii.

Státní noviny Global Times (vychází čínsky a anglicky, věnují se mezinárodním záležitostem a vlastní je Lidový deník, což je oficiální list Čínské komunistické strany) ve svém úvodníku velmi tvrdě napadly Austrálii a pohrozily ji vojenskou akcí. Editorialy v Global Times se považují za oficiální vzkazy pekingské vlády ostatním státům.

V článku s názvem „Papírová kočka“ se říká, že Austrálie by měla dostat lekci, protože podporuje rozhodnutí soudu z Haagu. Pak následuje na stranu Australanů sprška denunciací a nadávek. Nejmenší kontinent je popisován jako země s neslavnou historií, která utlačovala domorodé obyvatele, byla řízena necivilizovanými lidmi a žije v „deliriu“.

Rok 2016 může být ještě horší, je teprve kousek za pololetím

Text obsahuje i otevřenou výhrůžku, protože se v něm tvrdí, že v případě, že se Austrálie do sporu otevřeně zapojí, mohla by se „stát ideálním cílem pro čínský úder“. Global Times dodaly, že by se v takovém případě „Čína musela pomstít“. Pak jednu z největších zemí světa Číňané nazvaly „papírovou kočkou“, protože se prý pro ni nehodí ani obvyklý výraz „papírový tygr“.

Australané na tyto výhrůžky reagují zatím s diplomatickým klidem, protože kvůli velké ekonomické spolupráci s Čínou nechtějí spor dál jitřit. Navíc jejich zahraniční politika je nastavena tak, že se nechtějí nechat vmanipulovat do situace, kdy si mají vybírat mezi supervelmocemi, tedy USA a Čínou. V případě sporu v Jihočínském moři ale australská vláda podpořila rozhodnutí mezinárodního soudu v Haagu.

Skandál v Dánsku: Úřady omylem odeslaly citlivé údaje 5 milionů lidí čínské firmě

Ten 12. července oznámil, že Čína nemá historický ani ekonomický nárok na sporné ostrovy v Jihočínském moři. Rovněž prohlásil, že říše středu porušila suverénní práva Filipín, které si u soudu stěžovaly. Navíc podle Haagu pekingská vláda nenapravitelně poškodila ekosystém ostrovů, protože tam postavila velkou vojenskou základnu. Peking verdikt odmítl a vyzval Filipíny k návratu k dvoustranným rozhovorům. Varoval pak Spojené státy i ostatní země, aby se držely stranou sporu.

Fotbalová Slavia „zatím“ přežila. Tvrdík může vydechnout a Číňané se stále usmívat
Nový div světa: Čína postavila teleskop, který je velký jako 30 fotbalových hřišť

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Eva Vorlíčková-Holzmannová: Těžký život se slavným komikem Felixem, který zažil Wehrmacht i tuberkulózu
PREMIUM X Robert Johnson: Bluesový král upsal duši na rozcestí ďáblu. Jeho písně ovlivnily Rolling Stones i Boba Dylana
PREMIUM X Černobyl nadchnul diváky i kritiky a vytvořil globální „wow efekt“. HBO šlape i po odchodu legendárního šéfa
PREMIUM X Dva zcela odlišné světy stojící nesmiřitelně proti sobě, to je obraz dnešní české společnosti

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější