Skandál v Dánsku: Úřady omylem odeslaly citlivé údaje 5 milionů lidí čínské firmě | Reflex.cz
nahoru

Skandál v Dánsku: Úřady omylem odeslaly citlivé údaje 5 milionů lidí čínské firmě

Daniel Baret25. července 2016 • 11:24
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Pokud jste žili v Dánsku v letech 2010 až 2012, tak vaše osobní identifikační číslo a citlivé údaje o zdravotním stavu skončili v rukou čínské společnosti. Jak informovala dánská média, údajně omylem je tam zaslal loni státní institut, který se věnuje léčbě a prevenci infekčních onemocnění.

Dánský úřad pro ochranu osobních údajů (Datatilsynet) minulou středu informoval o tom, že Serum Institute, který vyrábí vakcíny a věnuje se léčbě a prevenci infekčních onemocnění, měl poslat v únoru 2015 dvě CD s údaji 5 282 616 lidí (tedy všech obyvatel země) statistickému úřadu. Jenže doporučená obálka prý byla omylem odeslána do Čínského střediska pro vízové záležitosti, které sídlí v Kodani.

Zda si Číňané disky okopírovali, což je spíše pravděpodobné, se zatím neví. Problém by to podle počítačových odborníků nebyl, protože údaje byly uloženy bez jakéhokoli šifrování.

Tragédie v čínském safari: Žena vystoupila z vozu, rozsápal ji tygr

Úřady se snaží situaci zlehčovat tvrzením, že se nic zvláštního vlastně nestalo, protože na discích nebyla jména a adresy jednotlivých obyvatel. Současně ale institut, který udělal chybu, ve své zprávě uvádí, že se jedná „o velmi citlivé informace a nelze vyloučit, že pokud by se je někomu podařilo ztotožnit s jednotlivými lidmi a následně by je zneužil, může to mít dopady na některé osoby“.

Případ už vyšetřuje policie a tajné služby.

Čínská společnost pouze sdělila, že když obálku jejich zaměstnankyně otevřela a zjistila, že se jedná o omyl, poslala ji zpět.

Někteří kritici poukazují na to, že je zcela nepochopitelné a nezodpovědné, jak mohou intimní informace o zdravotním stavu všech občanů Dánska putovat mezi úřady v nezakódované podobě. Možnost zneužití je pak hodně vysoká.

Čína vyrobila největší obojživelné letadlo na světě

Daniel Baret


Klíčová slova: Dánsko, osobní data, únik, čínaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější