V Texasu platí zákon povolující nošení zbraní na univerzitách | Reflex.cz
nahoru

V Texasu platí zákon povolující nošení zbraní na univerzitách

ČTK2. srpna 2016 • 10:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Profimedia.cz

Osoby starší jednadvaceti let mohou na základě nového zákona amerického státu Texas nosit na území univerzitních kampusů střelné zbraně. Podle příznivců norma pomůže zabránit útokům střelců na vysoké školy, podle odpůrců se ale texaské vzdělávací instituce staly vstupem zákona v platnost méně bezpečnými, informovala agentura Reuters.

Legálně držené zbraně budou moci lidé starší 21 let nosit na univerzitách pouze v případě, že nebudou na první pohled viditelné. Pokud je schovají například pod oděv, budou s nimi nově moci například i do učeben.

Nový zákon vstoupil v platnost v pondělí, tedy v den, kdy si Texas připomněl 50. výročí střelby na univerzitě v Austinu, při kterém 25letý Charles Whitman zabil 16 lidí.

Americká policie střílí vše, co se pohne. Tentokrát to byl neozbrojený terapeut

Podle zastánců nové normy si střelci jako cíl svých útoku vybírají často univerzity či kina právě proto, že na těchto místech nečekají odpor ozbrojených osob. Nová možnost nošení zbraní tak podle nich učiní z univerzit bezpečnější místa.

Proti zákonu vystoupila řada univerzitních profesorů, podle kterých vytvoří kombinace mládí, střelných zbraní a často nevázaného života studentů z vysokých škol naopak místa nebezpečná. Studenti se zbraněmi by mohli na akademické půdě vyvolat podle profesorů navíc atmosféru strachu, v níž se budou někteří bát vyjádřit svůj názor.

Zbraně a Amerika: Zamezit masakrům a nenarušit při tom tradice nepůjde
Oliver Adámek 21. července 2016 • 12:34

Zbraně a Amerika: Zamezit masakrům a nenarušit při tom tradice nepůjde

Soukromé vysoké školy dostaly v novém zákoně výjimku. Většina z nich ji podle agentury Reuters využila a nošení zbraní na svých kampusech nepovolila.

Nošení zbraní ukrytých pod oděvem či jinak skrytých umožňuje na území vysokoškolských zařízení celkem osm států americké unie.

Britská premiérka Mayová: Jsme připraveni použít jaderné zbraně
Zpěvák kapely z Bataclanu: Každý by měl mít zbraň
Petra Tomanová 16. února 2016 • 12:35

Zpěvák kapely z Bataclanu: Každý by měl mít zbraň

 

ČTK


Klíčová slova: USA, texas, vysoká škola, univerzita, zbraněDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,460
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější