nahoru

Nepovedený puč v Turecku: Na soud čeká přes 9000 lidí, zadržen byl dvojnásobek

ČTK 29. července 2016 • 17:30
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
• foto: 
Profimedia.cz

Od nezdařeného puče v Turecku bylo podle ministra vnitra zadrženo přes 18.000 lidí a z nich 9677 čeká na soud. Pasy byly odebrány 50.000 lidí.

Část armády se v noci z 15. na 16. července pokusila svrhnout vládu. Pučisté byli ale rychle přemoženi, když prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval své příznivce, aby šli do ulic.

V Turecku se odehrávají rozsáhlé čistky, které se dotkly podle agentury Reuters už 66.000 osob, z nichž 43.000 pracovalo ve školství. Ministr Ala dnes řekl, že téměř 50.000 lidí byly odebrány pasy.

Ankara označuje za hlavního strůjce puče duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a má stoupence nejenom v Turecku, ale i jinde ve světě. Gülen podíl na puči odmítá a obvinil Erdogana, že je posedlý mocí.

Zástupkyně Turků, kteří se k němu hlásí a žijí v Nizozemsku, dnes oznámila, že mnozí Gülenovi příznivci v Nizozemsku čelí hrozbám a bojí se o život.

Saniye Calkinová, která stojí v čele Gülenovy organizace Hizmet v Nizozemsku, prohlásila, že se členové drží v ústraní, protože mají strach o život. Někteří dostali pohrůžky zabitím, jiní čelili fyzickým útokům, vandalismu a žhářství. "Rozvinul se tu hon na čarodějnice, který mezi Turky v Nizozemsku vyvolal velké napětí. Jsou to znaky Erdoganova zasahování v Nizozemsku," řekla Calkinová. Členové hnutí Hizmet prý incidenty nahlásili policii a podobné případy se vyskytly v sousedním Německu, kde žije největší turecká komunita v Evropě. V Nizozemsku je asi půl milionu Turků a ke Gülenovu hnutí, které organizuje charitu, školy a kulturní instituce, se hlásí několik tisíc z nich.

ČTK


Klíčová slova: Turecko, represe, puč v Turecku, armáda, soudDiskuse ke článku