nahoru
Zprávy
PUČ V TURECKU

V Turecku zadrželi synovce a poradce Gülena, jehož Erdogan viní ze zorganizování převratu

ČTK 24. července 2016 • 08:00
Fethullahu Gülenovi se podařilo ze svých příznivců vybudovat hnutí, jež má v Turecku několik miliónů členů a řadu dalších podporovatelů
Fethullahu Gülenovi se podařilo ze svých příznivců vybudovat hnutí, jež má v Turecku několik miliónů členů a řadu dalších podporovatelů
• foto: 
ČTK

V Turecku byly dnes zadrženy dvě osoby napojené na muslimského duchovního Fethullaha Gülena, kterého prezident Recep Tayyip Erdogan označuje za strůjce nedávného neúspěšného vojenského převratu v zemi. Jsou mezi nimi Gülenův synovec a jeho poradce Halis Hanci, uvedla agentura Reuters.

Fethullah Gülen žije od roku 1999 v dobrovolném exilu ve Spojených státech. Má ale v Turecku i jinde rozsáhlou síť škol, charitativních organizací a stoupenců. Erdogan označuje Gülena za strůjce neúspěšného převratu, ten ale jakékoliv své zapojení do puče popřel. Erdogan obviňuje svého někdejšího blízkého spojence a dnešního úhlavního nepřítele z "budování státu ve státě" a z organizování spiknutí s cílem svrhnout tureckou vládu.

 

Gülenův synovec Muhammed Sait Gülen byl zadržen v severotureckém městě Erzurum a bude převezen k výslechu do Ankary, informovala turecká agentura Anadolu. Mezi obviněními, která proti němu mohou být vznesena, je podle Anadolu členství v teroristické organizaci.

Úředník prezidentské kanceláře pak novinářům řekl, že byl zatčen také Hanci, který je považován za pravou ruku Gülena. Hanci podle něj zřejmě přijel do Turecka dva dny před neúspěšným převratem.

ČTK


Klíčová slova: Turecko, Erdogan, puč v TureckuDiskuse ke článku