Běžné léky proti chřipce, rýmě či horečce, zhoršují onemocnění srdce, varují američtí lékaři | Reflex.cz
nahoru

Běžné léky proti chřipce, rýmě či horečce, zhoršují onemocnění srdce, varují američtí lékaři

Daniel Baret12. července 2016 • 17:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Pokud trpíte některými srdečními problémy, raději se vyhněte běžným a často volně dostupným lékům proti rýmě, chřipce, nebo známému Ibuprofenu, který má tlumit záněty a horečky. Nedoporučuje se ani zelený čaj a grapefruitový džus. Tak zní nové varování a doporučení vlivné Americké kardiologické asociace.

Tyto léky či dokonce některé přírodní prostředky nezpůsobují nemoci, ale mohou oslabovat srdce. Problémy se podle studie projevují hlavně u pacientů, kteří měli předtím například infarkt či mozkovou mrtvici.

Podle amerických kardiologů tyto běžné léky, které občas používá skoro každý člověk, ukládají v těle přebytečnou tekutinu a sůl, což způsobuje, že srdce musí podat větší výkon při pumpování krve. Ohrožuje to pak především pacienty s již slabším srdcem.

V Kanadě se smí provádět asistovaná sebevražda, v provincii Ontario na ní dostanete i…

Takové negativní účinky má podle Americké kardiologické asociace známý lehce dostupný Ibuprofen, hojně používaný na tlumení zánětů, horeček a dalších bolestí. Tento a podobné léky by lidé se slabším srdcem vůbec neměli používat, zvyšuje to podle vědců až desetkrát riziko zhoršení jejich nemoci. Velmi podobné účinky má mít i Nurofen či Gaviscon, lék na poruchy trávení.

Kardiologové také upozornili, že pokud má někdo problémy se srdcem, tak by neměl raději pít ani zelený čaj, grapefruitové šťávy a na maximum omezit příjem lékořice či ženšenu.

Lékaři konečně zkoumali mozek na LSD. Budete mít zase fantazii jako dítě

Američtí a následně i britští lékaři ale současně upozornili pacienty, že nemají být podobnými informacemi zděšeni, ale že toto varování má sloužit jako prevence. V každém případě se lidé se srdečními nemocemi mají některým běžným lékům důsledně vyhýbat.

Daniel Baret


Klíčová slova: léky, srdce, chřipka, horečka


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

PREMIUM X Stojánek za tisíc dolarů
11. června 2019 • 14:03

Stojánek za tisíc dolarů

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější