Volební pat. Před 20 lety si Klaus se Zemanem vyzkoušeli opoziční smlouvu nanečisto | Reflex.cz
nahoru

Volební pat. Před 20 lety si Klaus se Zemanem vyzkoušeli opoziční smlouvu nanečisto

Jiří Štefek4. července 2016 • 07:00
ODS a ČSSD začaly spolupracovat už v roce 1996. Tehdy je k tomu však přiměl prezident Václav Havel, aby došlo k vyřešení povolebního patu.
ODS a ČSSD začaly spolupracovat už v roce 1996. Tehdy je k tomu však přiměl prezident Václav Havel, aby došlo k vyřešení povolebního patu.
• foto: 
ČTK

Přesně před dvaceti lety – 4. července 1996 – jmenoval tehdejší prezident Václav Havel druhou koaliční vládu Václava Klause. Tato vláda však neměla většinu v Poslanecké sněmovně a mohla být ustavena jen díky dohodě s opoziční ČSSD. Tento mocenský obchod – který je možné označit jako opoziční smlouvu nanečisto – si nechala ČSSD řádně zaplatit. Například i tím, že její předseda Miloš Zeman obsadil funkci předsedy Poslanecké sněmovny.

Když se na přelomu května a června 1996 konaly volby do Poslanecké sněmovny, všeobecně se očekávalo vítězství ODS a pokračování pravostředé koalice s KDU-ČSL a ODA. Otázkou jen bylo, o jakou většinu se tato vláda bude moci opřít. Po sečtení všech hlasů však přišel šok, vládní trojblok totiž v Poslanecké sněmovně získal dohromady jen 99 křesel a ztratil tak většinu.

Václav Klaus v hlavní roli: Chilské pero, levicová „džíska“ a děsivě špatný Mareček

Poslanecká převaha rázem padla na území opozice. Problémem však bylo, že oněch 101 hlasů získaly strany nesourodé – ČSSD, KSČM a Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa. Jediné, na čem se shodovaly, byla kritika vlády a jejích kroků. Nic víc. Společná vláda těchto stran by nebyla možná a postrádala by jakoukoliv logiku či programový průnik.

Vyjednávání o vládě provázely různé zákulisní hry. Například předseda ČSSD Miloš Zeman chtěl, aby vládu místo Klause vedl šéf KDU-ČSL Josef Lux. S tím však ODS ani Václav Klaus nesouhlasili. Přesto si malé koaliční strany vyjednaly paritu a získaly dohromady tak stejný počet ministerských křesel jako měla ODS, čímž se jí výrazně zmenšil mocenský prostor ve vládě. Do hry se vložil i prezident Václav Havel, pod jehož patronátem uzavřel Václav Klaus a Miloš Zeman dohodu. Poslanci ČSSD opustí při hlasování o důvěře vládě sál a menšinový kabinet Václava Klause získá důvěru. Za „odměnu“ ČSSD získala křeslo šéfa sněmovny pro Miloše Zemana, ale i další významné předsednické posty výborů v Poslanecké sněmovně. A tak se i stalo. O tři týdny později – 25. července 1996 – nový kabinet získal důvěru.

Převraty po Česku: Kauzy, které hýbaly naší politikou v posledních dvaceti letech

O dva roky později po předčasných volbách bylo toto mocenské uskupení oprášeno a zopakováno, tentokráte ale v jiném gardu. Klausova ODS umožnila vítězné ČSSD sestavit jednobarevný menšinový kabinet, za tuto podporu si také nechala zaplatit mnoha funkcemi. Tato spolupráce byla stvrzena takzvanou opoziční smlouvou, která byla o necelé dva roky později prohloubena tzv. Tolerantním patentem. Tato mocenská konstrukce byla podrobována tvrdé kritice menších stran i prezidenta Václava Havla. Ten sice prostřednictvím Ústavního soudu řadu kroků z dílny ODS-ČSSD zmařil, přesto na těsnější vládně-opoziční spolupráci mezi oběma největšími stranami má i on svůj podíl.Klíčová slova: Zeman, klaus, havel, opozice


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější