nahoru

Utopisté si nedají pokoj: Italové chtějí jednotná pravidla na výrobu pizzy, pak je má uznat celá EU

Daniel Baret 26. června 2016 • 11:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Přestože vystoupení Velké Británie z Evropské unie šokovalo celý svět a jeho příčinou byly i nekonečné regulace v členských státech, tlak na unifikaci pokračuje dál i těmi nejbizarnějšími prostředky. Do italského parlamentu tento týden například doputoval návrh zákona, který má „sjednotit a upravit“ výrobu pizzy a po schválení ho pak mají uznat všechny země EU.

Zákon představil senátor Bartolomeo Amidei, který zastupuje údajně liberální konzervativní stranu Forza Italia, kterou vede expremiér Silvio Berlusconi. „Jako Italové musíme bránit naše kulinářské tradice. Pizza se prodává až v polovině italských restauračních podniků, ale často je podvodná, protože je nekvalitní a její výroba neodpovídá tradicím,“ zdůvodnil Amidie svůj návrh v deníku La Repubblica.

Odborníci na gastronomii i další italští politici se s ním spíše shodují. Záměrem zákona je vytvořit registr všech profesionálních „pizzarů“, který by následně uznávaly všechny evropské země.

Proč chtějí do toho Italové zaplést další evropské země, není jasné, protože místní nařízení by pak muselo zcela zbytečně dlouhé měsíce putovat parlamenty po celé Evropě.

Podle návrhu zákona by musel každý výrobce pizzy absolvovat kurz, který by trval 120 hodin – skládal by se z výuky potravinářské vědy a hygienických podmínek, výuky cizích jazyků (ta by trvala pouhých 40 hodin, takže by byla naprosto k ničemu) a samotné výroby tohoto oblíbeného jídla. Kdo by kurz úspěšně absolvoval, dostal by právo na rok a půl uplatnit své znalosti při pečení pizzy a až pak by se dostal do povinného registru. A právě ten by prý měly uznat ostatní země EU.

Proti zákonu ale vystupují ti, kteří prodávají kvalitní pizzu a nechápou, proč by měli absolvovat podobný kurz. Ten by se totiž měl navíc platit. Výjimku by dostali pouze lidé, kteří pizzu dělají více než 10 let a navíc u toho řídí tým nejméně čtyř lidí.

Každý den se v Itálii prodají 4 miliony kusů pizzy a v tomto oboru pracuje kolem 100 tisíc lidí.

Daniel Baret


Klíčová slova: Evropská unie, Itálie, pizzaDiskuse ke článku