Turek zobrazil Erdoğana jako Gluma z Pána prstenů, dostal roční podmínku | Reflex.cz
nahoru

Turek zobrazil Erdoğana jako Gluma z Pána prstenů, dostal roční podmínku

Tereza Stonišová24. června 2016 • 14:23
Glum. Milášku!
Glum. Milášku!
• foto: 
Archiv ABC

Říká se, že fantazii se meze nekladou. To však rozhodně neplatí v Turecku, kde se nemohou se svými nápady příliš realizovat. Zvlášť pokud jde o prezidenta Erdoğana. Muž, který zobrazil prezidenta jakožto známou postavičku z trilogie J. R. R. Tolkiena, dostal u soudu roční podmíněný trest.

Soud se konal včera v jihozápadní části Turecka, v turisticky známé Antalyi. Recep Tayyip Erdoğan byl shledán jakožto objekt nevhodného zobrazování, které jej v tomto případě zesměšňovalo a tupilo. Rifat Cetin, autor údajně posměšného zobrazování, přirovnával svého prezidenta k postavičce z Pána prstenů. Glum, posedlý svým prstenem, “miláškem”, je vzhledem nevábná, avšak oblíbená postava, která putuje s Frodem do Mordoru zničit osudový prsten. BBC popsalo Gluma jako “malé a pohublé stvoření”, a stejně tak byla údajně umělcem také vyjádřena postava tureckého prezidenta.

Dohoda EU s Tureckem o vízech v termínu nebude. „Pošle“ Erdoğan do Evropy víc uprchlíků?

Cetin se však u soudu bránil. Především argumentem, že své obrázky sdílel na svém profilu na sociální síti Facebook ještě v době, kdy Erdoğan nebyl prezidentem. Jednalo se o sadu tří obrázků, kde se montáží ve Photohospu Cetinovi podařilo propojit Erdoğanův obličej a Glumovu postavu. Obrázky bohužel nejsou z veřejných zdrojů dostupné.

Recep Tayyip ErdoğanRecep Tayyip Erdoğan
Erdoğan prokázal, že nepatří do Evropy
Jiří X. Doležal 3. června 2016 • 09:52

Erdoğan prokázal, že nepatří do Evropy

Za poslední rok přibylo případů, kdy turecký soud řešil urážku prezidenta. Jen v uplynulých dvanácti měsících je to více než 2000 obdobných případů, uvádí britská BBC. Jako kuriozitu pak uvádí soudní řízení proti dvanáctiletému chlapci nebo bývalé turecké královně krásy.

Podívejte se na Miss Turecko, která byla odsouzena za sdílení básničky, jež kritizovala…

Tereza Stonišová


Klíčová slova: Erdogan, Turecko, Pán prstenů , soud, zprávyDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
22,330
28,620
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější