nahoru

Turek zobrazil Erdoğana jako Gluma z Pána prstenů, dostal roční podmínku

Tereza Stonišová24. června 2016 • 14:23
Glum. Milášku!
Glum. Milášku!
• foto: 
Archiv ABC

Říká se, že fantazii se meze nekladou. To však rozhodně neplatí v Turecku, kde se nemohou se svými nápady příliš realizovat. Zvlášť pokud jde o prezidenta Erdoğana. Muž, který zobrazil prezidenta jakožto známou postavičku z trilogie J. R. R. Tolkiena, dostal u soudu roční podmíněný trest.

Soud se konal včera v jihozápadní části Turecka, v turisticky známé Antalyi. Recep Tayyip Erdoğan byl shledán jakožto objekt nevhodného zobrazování, které jej v tomto případě zesměšňovalo a tupilo. Rifat Cetin, autor údajně posměšného zobrazování, přirovnával svého prezidenta k postavičce z Pána prstenů. Glum, posedlý svým prstenem, “miláškem”, je vzhledem nevábná, avšak oblíbená postava, která putuje s Frodem do Mordoru zničit osudový prsten. BBC popsalo Gluma jako “malé a pohublé stvoření”, a stejně tak byla údajně umělcem také vyjádřena postava tureckého prezidenta.

Cetin se však u soudu bránil. Především argumentem, že své obrázky sdílel na svém profilu na sociální síti Facebook ještě v době, kdy Erdoğan nebyl prezidentem. Jednalo se o sadu tří obrázků, kde se montáží ve Photohospu Cetinovi podařilo propojit Erdoğanův obličej a Glumovu postavu. Obrázky bohužel nejsou z veřejných zdrojů dostupné.

Recep Tayyip Erdoğan Recep Tayyip ErdoğanFoto Reuters

Za poslední rok přibylo případů, kdy turecký soud řešil urážku prezidenta. Jen v uplynulých dvanácti měsících je to více než 2000 obdobných případů, uvádí britská BBC. Jako kuriozitu pak uvádí soudní řízení proti dvanáctiletému chlapci nebo bývalé turecké královně krásy.

Tereza Stonišová


Klíčová slova: soud, Turecko, Erdogan, zprávy, Pán prstenůDiskuse ke článku