Dohoda EU s Tureckem o vízech v termínu nebude. „Pošle“ Erdoğan do Evropy víc uprchlíků? | Reflex.cz
nahoru

Dohoda EU s Tureckem o vízech v termínu nebude. „Pošle“ Erdoğan do Evropy víc uprchlíků?

Daniel Baret13. června 2016 • 10:34
Dohoda EU s Tureckem o vízech v termínu nebude. „Pošle“ Erdoğan do Evropy víc uprchlíků?
foto: Boy from far (CC BY-SA 3.0)

Německá kancléřka Angela Merkelová a pak následně celá EU slíbily Turecku zavedení bezvízového styku od 1. července. Výměnou za to, že Ankara zastaví proud uprchlíků do Řecka a za dohodu o vracení migrantů. Jenže víza pro Turky v tomto termínu zrušena nebudou. A možná nebudou zrušena ani na podzim. Co se stane pak? Pošle turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan opět uprchlíky na cestu do Evropy?

„Zavedení bezvízového styku není k prvnímu červenci proveditelné,“ oznámil minulý pátek rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka. „Potřebujeme řešení, které bude bezchybné. A na tom jsme se nedomluvili. Rakousko proto zatím nemůže souhlasit,“ citoval jej web The Local. Proti jsou i další státy.

Kdo se víc bojí: My, nebo Turci?
Marek Stoniš 2. června 2016 • 12:55

Kdo se víc bojí: My, nebo Turci?

Evropským zemím vadí i porušování lidských práv Turecku, kde jsou pronásledováni političtí odpůrci vlády a novináři. Navíc se protiteroristické zákony masově zneužívají proti kurdské menšině. EU požaduje jejich změnu, ale vláda v Ankaře to naprosto odmítá.

Nizozemský ministr vnitra Klass Dijkhoff k problému řekl, že „EU sice s Tureckem úzce spolupracuje, ale vyjednávání ohledně víz a dalších věcí nepokročila“.

Erdoğan mezitím oznámil, že na dohodu o vízech by mohl počkat až do října, ale že Turecko své protiteroristické zákony nezmění.

Dohody EU s Tureckem se začínají hroutit: Erdoğan nezmění teroristický zákon

Případná neshoda s Tureckem by pak mohla vyvolat novou uprchlickou vlnu zejména přes řecké ostrovy a byl by to i další velký problém pro německou kancléřku Merkelovou, která na dohodu nejvíce tlačí.

Od začátku letošního roku se z Řecka podařilo vrátit do Turecka jen kolem 1500 migrantů. Zároveň ale Turecko skutečně omezilo masivní migraci do Evropy přes Řecko.

Erdoğan prokázal, že nepatří do Evropy
Jiří X. Doležal 3. června 2016 • 09:52

Erdoğan prokázal, že nepatří do Evropy

Daniel Baret


Klíčová slova: Turecko, řecko, migrace, uprchlíciDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
22,180
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější