
„Zavedení bezvízového styku není k prvnímu červenci proveditelné,“ oznámil minulý pátek rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka. „Potřebujeme řešení, které bude bezchybné. A na tom jsme se nedomluvili. Rakousko proto zatím nemůže souhlasit,“ citoval jej web The Local. Proti jsou i další státy.
Evropským zemím vadí i porušování lidských práv Turecku, kde jsou pronásledováni političtí odpůrci vlády a novináři. Navíc se protiteroristické zákony masově zneužívají proti kurdské menšině. EU požaduje jejich změnu, ale vláda v Ankaře to naprosto odmítá.
Nizozemský ministr vnitra Klass Dijkhoff k problému řekl, že „EU sice s Tureckem úzce spolupracuje, ale vyjednávání ohledně víz a dalších věcí nepokročila“.
Erdoğan mezitím oznámil, že na dohodu o vízech by mohl počkat až do října, ale že Turecko své protiteroristické zákony nezmění.
Případná neshoda s Tureckem by pak mohla vyvolat novou uprchlickou vlnu zejména přes řecké ostrovy a byl by to i další velký problém pro německou kancléřku Merkelovou, která na dohodu nejvíce tlačí.
Od začátku letošního roku se z Řecka podařilo vrátit do Turecka jen kolem 1500 migrantů. Zároveň ale Turecko skutečně omezilo masivní migraci do Evropy přes Řecko.