nahoru

Politická kultura ANO: Babiš označil policejního prezidenta za tajtrlíka

16. června 2016 • 15:00
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
ČTK

Poté, co ve včerejších Událostech a komentářích ČT označil poslanec za ANO a bývalý novinář Martin Komárek ministra Chovance za mamlase a ťulpase, vstoupil na půdu posměšku mezí státními činiteli i Komárkův šéf Babiš. V rozhovoru pro internetovou televizi DVTV označil policejního prezidenta Tuhého za tajtrlíka a loutku ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), která lže. Reorganizace policie, která spory v koalici vyostřila, je podle Babiše podvodem ministra Chovance.

"Je to celé podvod. (...) Podvod spáchal Chovanec, dělá z nás blbce, nikdy se nemluvilo o reorganizaci a sloučení útvarů," řekl Babiš v DVTV.

Vztahy v koalici jsou podle Babiše špatné. "Přehlasováváme se a nefunguje to," řekl. Problémem je podle něj to, že ve vládě vedle sebe sedí dvě konkurenční strany podle výsledků preferencí. Přiznal také, že nevěří premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Na dotaz moderátora na to, zda Babiš důvěřuje premiérovi, odpověděl: "Ne, proč bych měl?" Dodal, že on a premiér jsou z jiného světa. "Pro pana Sobotku je to vrchol kariéry a pro mě je to dno kariéry, že jsem ministr financí v takové koaliční vládě," uvedl.

O své pozici ministra financí hovořil hned v úvodu, když při oslovení "pane vicepremiére" řekl, že není vicepremiérem, ale ministrem financí. "Já to (vicepremiéra) dělal jenom jednou, když pan premiér nechtěl jít na tiskovku k OKD. Pak jsem nedostal šanci," uvedl.

Babiš se také ohradil proti tvrzení Chovance, že na bezpečnostní radě státu měl říci, že "zítra může být premiérem". "Je to lež. Já jsem řekl, že bych mohl svolat bezpečnostní radu státu na zítra, pozvat tam (státního zástupce Ivo) Ištvána, (ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta) Šlachtu, koho chci. Ale já nejsem podrazák," řekl Babiš. Zmínil také, že Ištván byl během bezpečnostní rady za dveřmi a premiér ho nechtěl pustit dovnitř. "Já premiéra desetkrát vyzval, ať ho zavolá," zmínil.

Bezpečnostní radu státu svolává premiér. Vicepremiér to může udělat v premiérově nepřítomnosti. Sobotka je přitom od středy v Číně.

Hovor se točil i kolem vypovězení koaliční smlouvy, přičemž Babiš několikrát zmínil, že ANO může vystoupit vždycky. Na středečním předsednictvu strany podle něj zazněly hlasy pro okamžitý odchod. "Taky jsem byl nejdřív výbojný, pak jsem si uvědomil, co by se stalo," řekl. Hnutí ANO si chce do příjezdu premiéra z Číny promyslet, jaké závazky by měly být v nové koaliční smlouvě, od které očekává ANO restart. Návrh připraví právníci.

V budoucnu vidí jako jednu z možných příčin vypovězení koaliční smlouvy hlasování o rozpočtu. Pokud schodek překročí 60 miliard korun, se kterým počítá dohoda koaličních stran, hnutí ANO bude hlasovat proti rozpočtu.

 Klíčová slova: babiš, policie, Tuhý, chovanecDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější