
K hlavním tokům íránských peněz se řadí podpora syrského prezidenta Bašára Asada, v jehož zemi zuří od roku 2011 občanská válka. Další na seznamu je pak palestinské militantně-politické hnutí Hamás, dlouhodobě páchá teroristické útoky zejména proti Izraeli. Další na seznamu Íránem podporované organizace je Hizballáh, což je jakási libanonská obdoba Hamásu, o jejíž podpoře ze strany Íránu se ví už leta.
V kontextu vzedmutí Islámského státu je pak zajímavé, že mezi hlavní sponzory terorismu nepatří země, která IS podporuje. Írán se mezi země podporující teroristické organizace řadí již od roku 1979, kdy v zemi proběhla revoluce, jež zvrátila směřování země od “amerického” směru sekularizace a poevropšťování (opět) k přísně náboženskému státu, jehož duchovním vůdcem se stal ajatolláh Chomejní. Od roku 1989 tuto funkci převzal Sajjid Alí Chameneí.
Zpráva, kterou ministerstvo zahraničí vydalo, tak paradoxně neříká nic nového; je ovšem zajímavé, že je země schopna si toto prvenství držet právě už od roku 1979. Jeho následovník, ajatolláh Sajjid Alí Chameneí, pokračuje v podobné rétorice jako jeho předchůdce. Deník Independent dnes uvedl, že tento muž stále považuje Velkou Británii za “ďáblovu říši” a Spojené státy za “velkého satana, jemuž by byla velká chyba jakkoli důvěřovat.” Podpora “Amerika nám již od roku 1979 vysílá signály nepřátelství,” uvedl Chameneí v rozhovoru pro televizi Al Jazeera. “Jejich zájmy jsou o 180 stupňů odlišné od zájmů Íránu,” uvedl.