Čína kvůli 27. výročí krveprolití na pekingském náměstí Nebeského klidu zpřísnila kontroly | Reflex.cz
nahoru

Čína kvůli 27. výročí krveprolití na pekingském náměstí Nebeského klidu zpřísnila kontroly

ref4. června 2016 • 16:00
Před 27 lety se pekingské náměstí Nebeského klidu změnilo v krvavou lázeň Masakr na náměstí Nebeského klidu
Před 27 lety se pekingské náměstí Nebeského klidu změnilo v krvavou lázeň Masakr na náměstí Nebeského klidu
• foto: 
Profimedia

Čínské úřady dnes zpřísnily bezpečnostní opatření v blízkosti pekingského náměstí Tchien-an-men kvůli 27. výročí krvavého potlačení prodemokratických protestů vedených studenty. Informovala o tom agentura AP.

Policie kontroluje doklady totožnosti a prohledává tašky každého, kdo chce vstoupit do okolí rozlehlého náměstí. Právě zde se v roce 1989 shromáždily tisíce studentů, dělníků i dalších občanů požadujících politické reformy.

V noci na čtvrtého června 1989 na náměstí vjely tanky a vojáci shromáždění rozprášili. Zemřely stovky a možná tisíce lidí; tyto údaje jsou založené jen na odhadech.

Události na náměstí Tchien-an-men pro Čínu zůstávají velmi citlivým tématem a jakékoli vzpomínkové akce, ať už veřejné nebo soukromé, jsou zakázány. Jak dnes uvedla agentura AFP, policie zadržela nebo dala pod dohled řadu opozičních aktivistů a bojovníků za lidská práva.

Před 25 lety se pekingské náměstí Nebeského klidu změnilo v krvavou lázeň

Šestice z nich včetně básníka Liang Tchaj-pchinga byla zadržena už ve čtvrtek za to, že zorganizovala soukromou vzpomínku na čtvrtého června. Podle dostupných informací byli zadržení obviněni, že se snažili "vyprovokovat spory a potíže".

Unikátní dokument: Projev čínského vůdce Tenga, po němž armáda zmasakrovala tisíce…

Stejně jako v jiných letech jsou pod přísným dohledem také Matky z Tchien-an-men - skupina rodičů, kteří během krvavého zákroku ozbrojených sil přišli o děti.

ref

Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější