Řecko vyklízí provizorní uprchlický tábor v Idomeni | Reflex.cz
nahoru

Řecko vyklízí provizorní uprchlický tábor v Idomeni

ČTK, AP24. května 2016 • 09:59
Řecko vyklízí provizorní uprchlický tábor v Idomeni
foto: ČTK/AP/Yannis Kolesidis

Řecké úřady ráno zahájily postupnou evakuaci migrantů z provizorního uprchlického tábora u Idomeni nedaleko řecko-makedonské hranice. V tábořišti je podle řeckých úřadů odhadem 8400 lidí, kteří mají být přesunuti do nově postavených, lépe vybavených a zorganizovaných táborů.

Řecko se obyvatele tábora Idomeni snažilo přesvědčit několik měsíců, aby se přesunuli na vhodnější místa. Nynější evakuace, která začala za svítání, by podle dřívějších odhadů měla trvat asi deset dnů.

Policie podle agentury AP zabránila novinářům v přístupu do tábořiště. "Nesmíme do tábora. Vidím několik autobusů pořádkové policie," řekl jeden z přítomných fotografů agentuře DPA.

Z centra na periferii: Řecko přemisťuje uprchlíky dál od Athén

Podle vládního mluvčího Jorgose Kyritsise nepoužije policie při akci síly. Na místě je však nicméně 20 oddílů pořádkové policie. Hladký průběh akce má zajistit celkem asi 400 policistů.

Operace začala brzy ráno, "postupuje se pomalu a v klidu," řekl Kyritsis. Novináři agentury AFP viděli z místa od rána odjíždět autobusy s asi 400 uprchlíky. Běženci jsou podle nich převáženi do přijímacího střediska v Soluni.

Úřady uprchlíkům v Idomeni oznámily zahájení evakuace v pondělí a od té doby 400 lidí souhlasilo s odchodem do zařízení u Soluně. Už v neděli byla odvezena skupina 400 lidí.

Mnoho uprchlíků v Idomeni ale v pondělí projevovalo nelibost nad připravovanou evakuací. "Tady je to mnohem lepší než v táborech. Všichni to říkají. Slyšela jsem o evakuaci, to není dobré. Jsme tady už tři měsíce a v táborech budeme muset strávit nejméně šest dalších, předtím než se někam dostaneme. To je dlouho, nemáme peníze ani práci, co budeme dělat?" řekla uprchlice z Damašku Hind Mkávívá. Dvaadvacetiletý syrský uprchlík Abda Radžab řekl, že uvažuje o tom, že zaplatí převaděčům za to, aby ho dostali do Německa. "Slyšeli jsme, že budou evakuovat do táborů. Můj cíl je dostat se do Německa, ne do tábora."

Za duben dorazilo na řecké ostrovy desetkrát méně migrantů

Většina lidí v Idomeni žije v malých stanech a kromě jiného blokují železnici, která zajišťuje hlavní balkánské spojení pro nákladní dopravu. Řecké úřady chtějí toto spojení co nejrychleji obnovit.

Provizorní tábořiště u Idomeni vzniklo samovolně, když asi před třemi měsíci Makedonie a další evropské země uzavřely hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropy z Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion. Mnoho běženců odmítá odejít do lepších táborů, protože se nevzdávají naděje na to, že se hranice otevře. V Řecku po uzavření takzvané balkánské stezky uvízlo celkem asi 54.000 migrantů.

Řecko migranty zvládá líp, než myslíte. Fotoreportáž Jana Šibíka

ČTK, AP


Klíčová slova: řecko, uprchlíciDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,610
22,560
28,770
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější