nahoru

Z centra na periferii: Řecko přemisťuje uprchlíky dál od Athén

ČTK, sto 30. dubna 2016 • 10:40
Uprchlíci v řeckém Idomeni
Uprchlíci v řeckém Idomeni
• foto: 
ČTK

Řecká vláda se rozhodla přesunout uprchlíky, kteří momentálně pobývají v zařízeních v centru Athén, do nových budov na okraji metropole. Krok řecké vlády souvisí s postupným začátkem turistické sezóny - vláda se obává negativního vlivu uprchlické krize na turismus do Řecka.

Turistický sektor je klíčový pro oživení řecké ekonomiky, která se potýká s negativními důsledky dluhové krize. Na hrubém domácím produktu Řecka se toto odvětví podílí přibližně 17 procenty a zajišťuje zhruba každé páté pracovní místo v zemi.

 

Nové uprchlické tábory jsou klimatizované a vybavené odpovídajícím hygienickým zázemím, což je zásadní zlepšení oproti dosavadnímu stavu. Mnoho běženců se ale na nové místo nechce přestěhovat, obávají se, že se na jejich osud zapomene, když se ztratí z dohledu. "Bojím se tam jít... všichni na mě zapomenou," svěřil se katarské televizní stanici jeden ze syrských uprchlíků. Představitelé OSN nicméně zdůrazňují, že v nových táborech budou běženci v bezpečí před nejrůznějšími chorobami a dalšími hrozbami, jako jsou například pašeráci lidí.

 

"Je nebezpečné spát venku, zvlášť pro matky s malými dětmi," uvedla Joanna Bekiuová, která v jednom z aténských táborů pracuje pro Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). "Není to dobré pro jejich zdraví... tady (na novém místě) jsou chránění," dodala.

Po uzavření makedonské hranice na severu se letos v únoru v Řecku nahromadilo 54.000 uprchlíků a imigrantů. Zejména ve vesnici Idomeni u hranic s Makedonií si obyvatelé stále více stěžují na přítomnost běženců. V místním improvizovaném táboře setrvává kolem 10.000 imigrantů, kteří doufají, že hranice se opět otevře.

ČTK, sto


Klíčová slova: uprchlíci, turismus, migrace, ŘeckoDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.