nahoru

Izraelští potápěči objevili 1600 let starou loď, ukrývala peníze i sošky

Tereza Stonišová20. května 2016 • 08:00
Izraelští potápěči objevili 1600 let starou loď, ukrývala peníze i sošky
foto: Israel Antiquities Authority

Izraelští potapěči prozkoumávali mořské dno nedaleko izraeslkého pobřeží, a během této činnosti objevili na mořském dně ztroskotanou římskou loď ze 4. století našeho letopočtu. Tato loď vezla mimo jiné zlaté mince, které byly vyraženy za vlády císaře Konstantina.

Loď byla na mořském dně objevena v úplnou náhodou. Objevili ji dva izraelští amatérští potápěči, kteří neměli v úmyslu nic než rekreaci. Během svého potápění však narazili na unikátní objev, který má již nyní v péči izraelský archeologický ústav.

Na první pohled potápěče zaujala zrezivělá kotva. V její blízkosti pak byly různé předměty: od zmíněných zlatých mincí přes sošky či nádoby. Největším skvostem jsou však právě mince, které byly podle archeologů vyraženy ve 4. století našeho letopočtu, za vlády západořímského císaře Konstantina. Ředitel archeologického institutu Jakob Sharvit navíc upozornil, že tento objev má vysokou historickou hodnotu, protože podobné předměty či mince jsou ve sbírkách archeologů zatím velmi vzácné. Shavit také pro izraelský deník Haaretz řekl, že shodou okolností přesně před rokem byla na izraelském pobřeží objevena jiná loď, která taktéž obsahovala zlaté mince, ovšem “mladší”, z 11. století.

Pozoruhodně krásné jsou také dvě bronzové olejové lampy s vyobrazením římského “Nepřemožitelného boha” Slunce. Shavit také uvedl, že je to nejvýznamnější objev izraelské archeologie za posledních 30 let.

 

Tereza Stonišová


Klíčová slova: moře, historie, mince, lodě, Izrael, nálezDiskuse ke článku