nahoru

Kanada v plamenech: premiér navštívil evakuované město

ČTK 14. května 2016 • 12:00
Kanada v plamenech: premiér navštívil evakuované město
foto: AP

Premiér Justin Trudeau v pátek navštívil město Fort McMurray, jehož více než 88.000 obyvatel muselo být evakuováno kvůli mohutnému požáru. Trudeau si z vrtulníku prohlédl čtvrti, které plameny zničily, a vyzdvihl práci hasičů, jimž se podařilo většinu města zachránit. Požár vypukl před dvěma týdny a zazněly kritiky, že se premiér měl do postižené oblasti vydat již dřív.

Oheň již město v provincii Alberta neohrožuje, stále však zuří na území o ploše 2410 čtverečních kilometrů a předpokládá se, že bude hořet ještě několik týdnů. Podle meteorologů v příštích dnech v Albertě opět porostou teploty a zesílí vítr, což bude šíření živlu pohánět.

Úřady oznámily, že plánují umožnit návrat lidí do svých domovů ve Fort McMurray do dvou týdnů. Oheň na území Fort McMurray zničil 2432 staveb a 530 jich poškodil; 90 procent budov ale přečkalo bez úhony. Předpokládá se nicméně, že to bude nejdražší přírodní neštěstí v kanadské historii, napsal zpravodajský server BBC News.

"Domnívám se, že Kanaďané stále nechápou, co se tady stalo. Vědí, že zde hořelo, a začínají se dozvídat skvělé zprávy, že velká část města byla zkázy ušetřena. Práce, kterou jste udělali při záchraně rozsáhlé části města, jeho centra a jeho domů, je neuvěřitelná," prohlásil premiér Trudeau při návštěvě Fort McMurray.

Později se Trudeau vydal do Edmontonu, metropole provincie, kde mnoho postižených vyhledalo útočiště. "Naše vláda udělá vše pro to, abyste se mohli vrátit domů co nejdříve," řekl. Premiér rovněž zopakoval závazek své vlády, že dorovná obnos, který Červený kříž získal od dárců na pomoc obětem. V pátek tato suma dosahovala po 11 dnech sbírky 87 milionů kanadských dolarů (1,6 miliardy Kč), napsala agentura AFP.

Ve Fort McMurray již byly zahájeny první práce, jejichž cílem je obnova dodávek elektřiny a vody.

ČTK


Klíčová slova: Kanada, požár, premiér, fotogalerieDiskuse ke článku