nahoru

Číňané byli při návštěvě prezidenta hrubí. Alžběta II. odložila rukavičky

ČTK11. května 2016 • 10:30
Čínská návštěva Londýna.
Čínská návštěva Londýna.
• foto: 
Profimedia.cz

Za "velmi hrubé" označila britská královna Alžběta II. chování čínských úředníků během přípravy loňské návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga. Královnin výrok padl v rozhovoru s policistkou, která měla na starosti bezpečnost během státní návštěvy a o němž dnes informovala stanice BBC. Sama policistka jednání s Číňany označila za "docela těžkou zkoušku".

Devadesátiletá královna se k říjnové návštěvě čínské hlavy státu vrátila na středeční zahradní slavnosti v Buckinghamském paláci v rozhovoru s policistkou Lucy D'Orsyovou, která byla zodpovědná za bezpečný průběh akce.

Policistka Alžbětě II. vylíčila náročné jednání s čínskými zástupci, načež jí královna odvětila, že byli "velmi hrubí k (naší) velvyslankyni". D'Orsyová následně popsala incident, kdy čínští zástupci odešli ze setkání s britskou velvyslankyní v Číně za "velmi hrubý a velmi nediplomatický".

Podle agentury AP je královnin výrok velmi neobvyklý, neboť Alžběta si své názory nechává většinou pro sebe. Vyjádření zřejmě nepomůže ani snaze britské vlády o výrazné prohloubení vzájemných obchodních vztahů Londýna s Pekingem.

"Královniny soukromé rozhovory nekomentujeme," uvedla mluvčí Alžběty II. "Čínská státní návštěva byla ale nesmírně úspěšná a všechny strany úzce spolupracovaly na tom, aby proběhla hladce," dodala.

Výrok Alžběty II. nebyl v úterý jediným diplomatickým faux-pas. Na veřejnost unikl i záznam rozhovoru královny s premiérem Davidem Cameronem, na němž se šéf britské vlády svěřil, že na plánovaný summit proti korupci dorazí i zástupci dvou zřejmě nejzkorumpovanějších zemí světa. Výslovně přitom zmínil Nigérii a Afghánistán.

ČTK
Diskuse ke článku