Julian Assange s novým kamarádem.

Julian Assange s novým kamarádem. Zdroj: Twitter

Ambasádní kočka.
Kotě sleduje strážce ambasády.
Ambasádní kočka.
Ambasádní kočka.
6
Fotogalerie

Assange dostal na obklíčenou ambasádu kočku. Twitterový účet má dřív než jméno

Aby se necítil na ekvádorském velvyslanectví v Londýně tak osaměle, dostal Julian Assange od svých dětí kotě. Zakladatel serveru Wikileaks žije na zastupitelském úřadu jihoamerické země v Británii již od roku 2012.

Kočku Assange dostal jako dárek od svých dětí. Jméno sice zatím nemá, zato má už vlastní twitterový účet (@EmbassyCat). A ten začal sledovat twitterové účty diplomatů několika zemí, ale také oficiálního myšilova britského ministerstva zahraničí.

Assange se na ekvádorské velvyslanectví uchýlil před čtyřmi lety z obavy, že jej Londýn vydá do Švédska, kde čelí obvinění ze sexuálních deliktů. Assange veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že v pozadí je snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci server WikiLeaks zveřejnil. Ve dne v noci budovu sleduje britská policie, a tak psanec nemůže nikam jinam.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Velký rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu.

WikiLeaks zveřejnil na čtvrt miliónu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010. Mimo jiné obsahují důvěrnou komunikaci více než 270 zastupitelských úřadů USA po celém světě.