Evropská komise podpoří bezvízový styk s Tureckem | Reflex.cz
nahoru

Evropská komise podpoří bezvízový styk s Tureckem

ČTK3. května 2016 • 09:56
Symbol přibližování Turecka a EU
Symbol přibližování Turecka a EU
• foto: 
Profimedia

Evropská komise podpoří "podmíněný" souhlas Evropské unie s bezvízovým stykem s Tureckem, uvádí BBC. Krok je součástí březnové dohody mezi EU a Ankarou, která na jejím základě v minulých týdnech významným způsobem omezila počty migrantů přeplouvajících z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři.

Komise hodlá ve středu navrhnout bezvízový vstup do schengenského prostoru pro turecké občany, aniž by Ankara již splňovala potřebné podmínky. EU se totiž podle britské stanice obává, že pokud nebude dohoda o bezvízovém styku, Turecko nebude plnit dohodu ohledně imigrantů. Turecko podle BBC neplní kritéria například ohledně svobody slova, spravedlivého soudnictví či lepší ochrany menšin.

Německo vybuduje leteckou základnu v Turecku, bude bojovat s ISIS

Mluvčí komise Mina Andreevová v pondělí řekla, že Turecko udělalo v minulých týdnech velký pokrok ve snaze splnit evropské podmínky k tomu, aby Evropská komise mohla navrhnout zavedení bezvízového styku pro turecké občany. Zda komise skutečně ve středu navrhne bezvízové cestování pro 75 milionů tureckých občanů ale mluvčí jednoznačně neřekla a odkázala až na středeční jednání eurokomisařů.

Turecko zadrželo nizozemskou novinářku za urážku prezidenta

Některá média, včetně například listu Financial Times, ale s odkazem na své zdroje uvedla, že návrh v tomto smyslu nejspíš padne. Bude však podle nich "podmínečný" s tím, že závěrečná zpráva o skutečném splnění všech 72 potřebných podmínek bude přijata v polovině června.

ČTK


Klíčová slova: evropská unie, Turecko, vízaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,370
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější