nahoru

Při náletu na nemocnici v syrském Halabu 27 mrtvých

ČTK 28. dubna 2016 • 14:09
Boje v syrském Aleppu
Boje v syrském Aleppu
• foto: 
ČTK

Při náletu byla v noci na dnešek v severosyrském městě Halab (Aleppo) zasažena nemocnice, ve které zahynulo 27 lidí. Oznámila to dnes organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Podle organizace Lékaři bez hranic (MSF), která zařízení podporuje, je mezi mrtvými 14 pacientů a zdravotníků. Muhammad Allúš, který byl opozičním vyjednávačem na mírových rozhovorech v Ženevě, z útoku obvinil vládu prezidenta Bašára Asada. V Halabu se bojuje také dnes a podle SOHR tam od rána zemřelo 38 civilistů, a to jak ve vládou kontrolované části, tak ve čtvrtích držených povstalci.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) upozornil, že město Halab se kvůli bojům ocitlo na pokraji humanitární katastrofy. Nemocnice, která byla terčem nočního útoku, byla podle něj jednou z hlavních v Halabu. Její provoz zajišťovaly společně MSF a MVČK. Šéfka této zdravotnické organizace v Sýrii Marianne Gasserová řekla, že útok na nemocnici je "nepřijatelný", ale bohužel není ojedinělý. Podle MVČK docházejí zásoby potravin a léků a kvůli bojům zřejmě nebudou moci být doplněny.

O dnešních bojích v Halabu informovala také státní agentura SANA, podle níž zemřelo ve vládní části města při útocích povstalců 14 lidí. SOHR, která získává zprávy od svých informátorů na místě, oznámila, že v pěti vládních čtvrtích přišlo o život 18 lidí a 40 bylo zraněno a že při útocích armády na povstalecké čtvrti zahynulo 20 osob. Armáda se údajně zaměřuje hlavně na hustě obydlenou čtvrť Bustán al-Kasr.

Dobrovolníci z civilní obrany oznámili, že šest obětí nočního útoku byli pracovníci nemocnice a patřil k nim také pediatr. Podle této skupiny si nálety vyžádaly 30 mrtvých. Al-Džazíra oznámila, že nemocnice Kuds byla zasažena těsně před středeční půlnocí. Podle záchranářů jde o objekt v povstalci ovládané čtvrti Sukkarí.

Allúš sdělil agentuře AP, že násilnosti páchané vládními silami dokazují, že "atmosféra není příhodná pro jakoukoli politickou akci", a noční útok označil za "válečný zločin" Asadovy vlády. "Za tyto zločiny musí být kdokoli, kdo tyto masakry spáchal, souzen válečným tribunálem. Vyjednávací stůl nepotřebuje," řekl Allúš.

Na obnovenou vlnu násilí poukázal také zmocněnec OSN Staffan de Mistura, když ve středu řekl, že "v minulých 48 hodinách v Sýrii zemřel každých 25 minut jeden člověk a každých 13 minut byla jedna osoba zraněna". Příměří bylo vyhlášeno koncem února a de Mistura upozornil, že po 60 dnech od jeho dojednání nyní visí příměří na vlásku. De Mistura by rád uspořádal v květnu další kolo rozhovorů. Ruská agentura RIA Novosti oznámila, že příští týden pojede de Mistura do Moskvy a bude jednat s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Kvůli bojům se minulý týden stáhla opozice z ženevských mírových jednání, která de Mistura zprostředkovává. Opozice navíc pohrozila bojkotem příštího kola, pokud vláda útoky nezastaví. Kvůli ofenzivě z Halabu v minulých dnech uprchlo ze svých domovů na 40.000 lidí.

Podle stanice BBC syrská armáda a její spojenci včetně Ruska připravují ofenzivu v blízkosti Halabu. Stanice citovala nejmenovaného amerického mluvčího, který řekl, že v Halabu působí hlavně radikální fronta An-Nusra, které se příměří netýká. Stanice upozornila, že po březnovém částečném stažení svých letadel má Rusko v Sýrii stále významné síly včetně bojových letadel a vrtulníků. Americké a další zdroje údajně zaznamenaly pohyb ruských dělostřeleckých jednotek k halabské frontě. Předpokládá se, že v jednotkách syrské armády a spojeneckého Hizballáhu budou skupiny ruských specialistů.

Twitter Lékařů bez hranic:


         

ČTK
Diskuse ke článku