nahoru

Pilotka Savčenková je v kritickém stavu, hlásí Moskva

ČTK, Tereza Stonišová 16. dubna 2016 • 16:00
Pilotka Savčenková je v kritickém stavu, hlásí Moskva
foto: Reuters

Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková, která byla před třemi týdny odsouzena v Rusku za údajnou vraždu dvou novinářů ke 22 letům vězení, je kvůli nepřetržité hladovce v kritickém stavu.

Moskevský rozhlas s odvoláním na nejmenovaného lékaře, který Savčenkovou ošetřoval, označil její stav za kritický.

V Rostově na západě Ruska nyní Savčenková čeká na převoz do ruského vězení, kde si má trest odpykávat. Podle Polozova ale transportu není schopna a nemusela by ho přežít. Její osvobození podle agentury Unian v pátek požadoval americký ministr zahraničí John Kerry v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

 

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo Moskvu, aby s ohledem na "krajně těžký" zdravotní stav odsouzené povolili její ošetření ukrajinským lékařem. Ruské úřady prý na prosbu nereagovaly.

Ruská i ukrajinská média se shodují na tom, že Savčenková by měla být vyměněna za údajné důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU Alexandra Alexandrova a Jevgenije Jerofejeva, kteří byli dopadeni na východě Ukrajiny a v Kyjevě stojí před soudem. Tamní prokurátor pro ně žádá 15 let, verdikt má padnout v pondělí.

 

Právě vynesení rozsudku nad oběma Rusy má být podle optimistických předpovědí ukrajinských médií signálem ke startu výměny, v jejímž důsledku by se Savčenková měla dostat na svobodu. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v besedě s občany na dotaz ohledně možného osvobození Ukrajinky řekl, že "není radno předbíhat událostem".

ČTK, Tereza Stonišová


Klíčová slova: Savčenková, ukrajina, Rusko, soud, zdravíDiskuse ke článku