Robert Fico

Robert Fico Zdroj: ČTK

Místo do Česka jel Fico do nemocnice. Infarkt se nepotvrdil

Slovenský premiér Robert Fico byl dnes hospitalizován, podezření na infarkt vyšetření nepotvrdila ani nevyvrátila. Fico nejméně dnes zůstane na pozorování v bratislavském Národním ústavu srdečních a cévních chorob, řekla novinářům mluvčí zdravotnického zařízení Dobroslava Krajačičová. Kvůli zdravotním potížím Fico zrušil dnešní návštěvu České republiky, během níž se měl setkat s premiérem Bohuslavem Sobotkou a s prezidentem Milošem Zemanem.

"Premiér po vyšetření zůstává u nás na pozorování. Co bude dál, se rozhodne později," řekl Krajačičová. Bližší informace o zdravotním stavu premiéra neuvedla, podrobnosti nesdělil ani úřad vlády.

Jednapadesátiletého Fica do zdravotnického zařízení podle listu Denník N nepřivezla sanitka. Fico, který je nejdéle úřadujícím slovenským premiérem, v uplynulých dvou týdnech vystupoval na veřejnosti spíše ojediněle.

Podle prezidentovy mluvčí Beatrice Szabóové se návštěva uskuteční v náhradním termínu. Fico měl do Prahy přijet na svoji první zahraniční cestu po svém znovujmenování předsedou slovenské vlády.

Szabóová bližší informace o zdravotním stavu Fica neuvedla. Slovenský premiér se už v úterý omluvil z účasti na soudním líčení, kde měl vypovídat jako svědek. Ve středu Fico vedl schůzi nového slovenského koaličního kabinetu, který schválil návrh svého programového prohlášení.

Fico má dlouhodobě potíže s krční páteří. Předloni si zase přetrhl achilovku a musel být operován. Se zraněním tehdy absolvoval i kampaň před přímou volbou hlavy státu, ve které ho porazil současný prezident Andrej Kiska.

Zatím není známo, zda Fico zruší svůj pracovní program i na další dny. V pátek by se podle dřívějších informací měl spolu se svým českým kolegou Sobotkou zúčastnit v Bratislavě mezinárodní konference Globsec.

Očekávalo se, že Fico bude v Praze se Sobotkou diskutovat o migraci a naplňování dohod Evropské unie s Tureckem, které se jí týkají. Dalšími body programu měly být podle českého úřadu vlády posilování přeshraniční dopravní infrastruktury nebo středoevropská regionální spolupráce. Jedním z bodů měla být také příprava Česko-slovenské výstavy u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky v roce 2018.

Fico je nejdéle sloužícím premiérem v novodobé historii Slovenska, v čele tamní vlády je už potřetí. Na rozdíl od předchozího volebního období ale nyní jeho levicová strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) vládne v koalici s trojicí pravicových stran - Slovenskou národní stranou (SNS) a uskupeními Most-Híd a Síť.