nahoru

Místo do Česka jel Fico do nemocnice. Infarkt se nepotvrdil

ČTK 14. dubna 2016 • 10:19
Robert Fico
Robert Fico
• foto: 
ČTK

Slovenský premiér Robert Fico byl dnes hospitalizován, podezření na infarkt vyšetření nepotvrdila ani nevyvrátila. Fico nejméně dnes zůstane na pozorování v bratislavském Národním ústavu srdečních a cévních chorob, řekla novinářům mluvčí zdravotnického zařízení Dobroslava Krajačičová. Kvůli zdravotním potížím Fico zrušil dnešní návštěvu České republiky, během níž se měl setkat s premiérem Bohuslavem Sobotkou a s prezidentem Milošem Zemanem.

"Premiér po vyšetření zůstává u nás na pozorování. Co bude dál, se rozhodne později," řekl Krajačičová. Bližší informace o zdravotním stavu premiéra neuvedla, podrobnosti nesdělil ani úřad vlády.

Jednapadesátiletého Fica do zdravotnického zařízení podle listu Denník N nepřivezla sanitka. Fico, který je nejdéle úřadujícím slovenským premiérem, v uplynulých dvou týdnech vystupoval na veřejnosti spíše ojediněle.

Podle prezidentovy mluvčí Beatrice Szabóové se návštěva uskuteční v náhradním termínu. Fico měl do Prahy přijet na svoji první zahraniční cestu po svém znovujmenování předsedou slovenské vlády.

Szabóová bližší informace o zdravotním stavu Fica neuvedla. Slovenský premiér se už v úterý omluvil z účasti na soudním líčení, kde měl vypovídat jako svědek. Ve středu Fico vedl schůzi nového slovenského koaličního kabinetu, který schválil návrh svého programového prohlášení.

Fico má dlouhodobě potíže s krční páteří. Předloni si zase přetrhl achilovku a musel být operován. Se zraněním tehdy absolvoval i kampaň před přímou volbou hlavy státu, ve které ho porazil současný prezident Andrej Kiska.

Zatím není známo, zda Fico zruší svůj pracovní program i na další dny. V pátek by se podle dřívějších informací měl spolu se svým českým kolegou Sobotkou zúčastnit v Bratislavě mezinárodní konference Globsec.

Očekávalo se, že Fico bude v Praze se Sobotkou diskutovat o migraci a naplňování dohod Evropské unie s Tureckem, které se jí týkají. Dalšími body programu měly být podle českého úřadu vlády posilování přeshraniční dopravní infrastruktury nebo středoevropská regionální spolupráce. Jedním z bodů měla být také příprava Česko-slovenské výstavy u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky v roce 2018.

Fico je nejdéle sloužícím premiérem v novodobé historii Slovenska, v čele tamní vlády je už potřetí. Na rozdíl od předchozího volebního období ale nyní jeho levicová strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) vládne v koalici s trojicí pravicových stran - Slovenskou národní stranou (SNS) a uskupeními Most-Híd a Síť.

ČTK


Klíčová slova: Slovensko, ficoDiskuse ke článku