Uprchlíci versus Bulhaři. Domobrana si hraje na kovboje | Reflex.cz
nahoru

Divoký západ v Bulharsku: Hlídky nacionalistů „loví“ uprchlíky u hranic

Daniel Baret12. dubna 2016 • 15:30
Divoký západ v Bulharsku: Hlídky nacionalistů „loví“ uprchlíky u hranic
foto: ČTK/Němeček Pavel

Uprchlická krize se v Bulharsku projevuje i protiprávním „lovem“ uprchlíků, který má ale podporu veřejnosti a za porušování zákonů se samozvaným pohraničním hlídkám dokonce dostalo veřejné pochvaly od policie.

3. dubna jedenáct nacionalistů z Organizace pro ochranu bulharských občanů při „procházce lesem“ u hranic s Tureckem zadrželo skupinu 23 migrantů. Jednalo se prý o Afghánce. Protože někteří lidé z domobrany chodí v maskovacích uniformách, uprchlíci si mysleli, že je zadržela skutečná policie a nechali se dobrovolně doprovodit do nejbližší vesnice, kde si je pak převzali řádní policisté.

První mrtvý na hranicích EU. Bulharští pohraničníci zastřelili afghánského běžence

Podobné jednání je i v Bulharsku samozřejmě protiprávní, ale minulý čtvrtek velitel pohraniční policie Antonio Angelov dobrovolníky pochválil a ocenil. I když veřejnost upozornil, že někdy může být taková činnost „riskantní“, protože uprchlíci se nemusí chovat tak klidně. Celou akci popsal web Balkan Insight.

Цивилните отряди за защита на жените и вярата ЗАДЪРЖАНЕ НА МИГРАНТИ И ИЗПРАЩАНЕ ОБРАТНО В ТУРЦИЯ...Никакви 112, никакви полицаи-предатели не ни трябват.Действаме сами !!!

Posted by Joseph Louis Barrow on Sunday, 10 April 2016

Organizace pro ochranu bulharských občanů pak vyzvala veřejnost, aby se více lidí věnovalo „procházkám v lese“ a tam zastavili „antibulharské jednání“ uprchlíků. Je to prý jejich občanská povinnost.

260 zraněných na makedonské hranici. To je válka!
Jiří X. Doležal 11. dubna 2016 • 00:45

260 zraněných na makedonské hranici. To je válka!

Navíc podobných skupin a jednotlivců je stále více a mají poměrně velkou podporu veřejnosti. Koncem března v Burgasu před policejní služebnou protestovali lidé proti tomu, aby bezpečnostní složky vůbec vyslýchaly Dinko Valeva, který také zadržel u hranic migranty.

Další skupina, Občanské sdružení pro ochranu žen a víry, má u hranic s Tureckem také svoje hlídky a ty uprchlíky nepředávají policii, ale rovnou je nutí k návratu za hranice. Objevily se i zprávy, že některé migranty její příznivci zbili. To sdružení odmítlo a na webové stránce lentata.com vydalo prohlášení, že přistěhovalci přicházejí ilegálně, a proto se musí vrátit za hranici. 

Iráčtí uprchlíci odjíždějí z Česka do Německa

Minulý týden pak ministryně vnitra Rumjana Bachvarovová vyzvala veřejnost, aby nezasahovala do práce policie, ale současně ji požádala, aby uprchlíky „udali“, pokud je někde uvidí.

Bulharsko staví proti nelegální migraci na 130 kilometrů dlouhé hranici s Tureckem plot, který má být dokončen koncem června.

Daniel Baret


Klíčová slova: migrace, Bulharsko, uprchlíci


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Hra kolem úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové aneb Dobří mrtví a zlí mrtví
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější