nahoru

První mrtvý na hranicích EU. Bulharští pohraničníci zastřelili afghánského běžence

ČTK 16. října 2015 • 09:08
ilustrační foto
ilustrační foto
• foto: 
ČTK/AP/Gyorgy Varga

Bulharští pohraničníci na hranici s Tureckem zastřelili běžence, který v asi 40členné skupině překročil hranice do země. Incident se promítl i do summitu Evropské unie, který o uprchlické krizi v noci jednal. Bulharský premiér Bojko Borisov z vrcholné schůzky předčasně odjel.

 

Zastřelený podle všeho pocházel stejně jako další běženci ze zmíněné skupiny z Afghánistánu, pohraničníci se je pokoušeli zastavit. DPA uvedla, že události předcházely násilnosti.

 

Georgi Kostov z ministerstva vnitra řekl, že hlídka ve čtvrtek večer zastavila na hranici 54 uprchlíků, kteří mířili do města Sredec u turecké hranice. Do Bulharska prý vstoupili nelegálně. Byli to muži ve věku od 20 do 30 let a všichni byli v dobrém zdravotním stavu. "Neuposlechli výzvu, aby se zastavili. Nebyli ozbrojeni, ale kladli odpor. Jeden policista vypálil varovné výstřely, jednoho z uprchlíků zranila odražená kulka a muž později zemřel na cestě do nemocnice," řekl Kostov. Uprchlíci o sobě tvrdili, že jsou Afghánci, ale nemohli to dokázat žádnými doklady.

 

Jde o první incident tohoto druhu za dva roky, po něž někteří z uprchlíků využívají tuto cestu ve snaze dostat se z Turecka na Balkán a dále do Evropy. Bulharsko, které není členem schengenského prostoru, na jižní hranici poslalo pohraniční policii a instalovalo na ní kamery a senzory, které registrují pohyb. Na hranici dlouhé 160 kilometrů staví plot.

 

Boris Češirkov z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky incident označil za politováníhodný a vyzval Bulharsko, aby jej řádně vyšetřilo. "Ploty, zátarasy a policejní síly nevyřeší problém těch zoufalých lidí," řekl a dodal, že na hranici EU je to první případ, kdy bezpečností síly zastřelily uprchlíka.

 

Předseda unijních schůzek Donald Tusk k incidentu řekl, že je to další argument vypovídající o důležitosti nočního jednání představitelů zemí EU o uprchlické krizi. Summit uvítal společný akční plán mezi Bruselem a Ankarou, který v minulých dnech s Ankarou vyjednala Evropská komise. Plán by měl pomoci Evropě zvládnout masivní migrační krizi, kdy právě přes Turecko míří do EU největší počty převážně syrských uprchlíků.

 

ČTK
Diskuse ke článku