První mrtvý na hranicích EU. Bulharští pohraničníci zastřelili afghánského běžence | Reflex.cz
nahoru

První mrtvý na hranicích EU. Bulharští pohraničníci zastřelili afghánského běžence

ČTK16. října 2015 • 09:08
ilustrační foto
ilustrační foto
• foto: 
ČTK/AP/Gyorgy Varga

Bulharští pohraničníci na hranici s Tureckem zastřelili běžence, který v asi 40členné skupině překročil hranice do země. Incident se promítl i do summitu Evropské unie, který o uprchlické krizi v noci jednal. Bulharský premiér Bojko Borisov z vrcholné schůzky předčasně odjel.

 

Zastřelený podle všeho pocházel stejně jako další běženci ze zmíněné skupiny z Afghánistánu, pohraničníci se je pokoušeli zastavit. DPA uvedla, že události předcházely násilnosti.

 

Georgi Kostov z ministerstva vnitra řekl, že hlídka ve čtvrtek večer zastavila na hranici 54 uprchlíků, kteří mířili do města Sredec u turecké hranice. Do Bulharska prý vstoupili nelegálně. Byli to muži ve věku od 20 do 30 let a všichni byli v dobrém zdravotním stavu. "Neuposlechli výzvu, aby se zastavili. Nebyli ozbrojeni, ale kladli odpor. Jeden policista vypálil varovné výstřely, jednoho z uprchlíků zranila odražená kulka a muž později zemřel na cestě do nemocnice," řekl Kostov. Uprchlíci o sobě tvrdili, že jsou Afghánci, ale nemohli to dokázat žádnými doklady.

 

Jde o první incident tohoto druhu za dva roky, po něž někteří z uprchlíků využívají tuto cestu ve snaze dostat se z Turecka na Balkán a dále do Evropy. Bulharsko, které není členem schengenského prostoru, na jižní hranici poslalo pohraniční policii a instalovalo na ní kamery a senzory, které registrují pohyb. Na hranici dlouhé 160 kilometrů staví plot.

 

Boris Češirkov z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky incident označil za politováníhodný a vyzval Bulharsko, aby jej řádně vyšetřilo. "Ploty, zátarasy a policejní síly nevyřeší problém těch zoufalých lidí," řekl a dodal, že na hranici EU je to první případ, kdy bezpečností síly zastřelily uprchlíka.

 

Předseda unijních schůzek Donald Tusk k incidentu řekl, že je to další argument vypovídající o důležitosti nočního jednání představitelů zemí EU o uprchlické krizi. Summit uvítal společný akční plán mezi Bruselem a Ankarou, který v minulých dnech s Ankarou vyjednala Evropská komise. Plán by měl pomoci Evropě zvládnout masivní migrační krizi, kdy právě přes Turecko míří do EU největší počty převážně syrských uprchlíků.

 

ČTK
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější