Multikulti loutky: Muppety posílí afghánská feministka | Reflex.cz
nahoru

Loutky ze Sezamové ulice posílí šestiletá feministka z Afghánistánu

Martin Valeš11. dubna 2016 • 11:03
Loutky ze Sezamové ulice posílí šestiletá feministka z Afghánistánu
foto: Sesame Workshop

Dětské pořady se snahou vychovávat vypadají mnohdy bizarně a pitomě, ale jistě do velké míry svůj účel splňují. Snad zafunguje i sluníčkářský pokus v Afghánistánu: do zdaleka nejpopulárnějšího dětského vysílání, totiž místní mutace Sesame Street, přibude lokální loutka. Je to šestiletá dívka, upozorňuje na rovnoprávnost žen a hlásá multikulti.

Už jméno loutky je symbolem soužití mnoha národností Afghánistánu – slovo Zari je jak paštsky, tak darí (afghánská forma perštiny), což jsou dva hlavní jazyky, kterými mluví většina etnik Afghánistánu. Symbolické budou i její oděvy – zahrnují prvky od různých etnik. A islámský závoj? Někdy ano, jindy ne – jako správná moderní emancipovaná muslimka.

Karkulky versus Tálibán. Fotbalistky Afghánistánu mají nové dresy i s hidžábem

„Postava sebevědomé, zvídavé a roztomilé afghánské dívky je perfektní příležitostí, abychom poučili chlapce i děvčata o posilování postavení dívek či uznání diverzity,“ říká Sherrie Westinová z mateřské společnosti Sesame Workshop. „Snažíme se pomoci všem dětem v Afghánistánu, aby z nich vyrostli chytřejší, silnější a laskavější lidé.“

Sezamová ulice vznikla v Americe jako vzdělávací pořad pro předškolní děti koncem 60. let, později expandovala do světa. Vyrábí ji nezisková (ovšem s velikými zisky!) společnost Sesame Workshop, která stojí i za afghánskou mutací zvanou Baghch-e-Simsim (což znamená Sezamová zahrada, ale také evokuje zaklínadlo Sezame, otevři se). Vznikla roku 2011. Napřed se veškeré skeče přejímaly z dalších verzí Sezamové ulice, například z Bangladéše či Egypta, ale třeba i z Ruska či Mexika. Teď už se jich část točí přímo v Afghánistánu a v aktuální, páté řadě se objevuje také afghánská muppetka Zari.

Alláhu akbar, milé děti aneb Jak si Karkulka před uprchlíky neuhlídala sukýnku

Po pár letech je Sezamová zahrada zdaleka nejsledovanější dětský pořad, přesto ho nadále dotuje ministerstvo školství i americká ambasáda.

Poslání afghánské verze je trochu jiné – zatímco na Západě muppeti doplňují školní či předškolní vzdělání, v Afghánistánu polovina dětí vůbec do školy nechodí. Jenže satelitní televize je celkem běžným vybavením zapadlých horských domácností, takže dětská televize může pomoci.

Ale kromě počítání se třeba snaží děti učit i smát. „Některé scény se specificky snaží přimět děti, aby znaly a poznaly emoce, aby věděly, že je v pořádku je vyjadřovat,“ řekla Rádiu Svobodná Evropa výkonná producentka Tanya Farzanová, napůl Afghánka, napůl Američanka. „Je v pořádku rozlišovat mezi ‚veselý‘,,smutný‘, ‚naštvaný‘ a vším tím dalším, což se tady moc nepodporuje.“

Holky v minisukních v Afghánistánu? Skutečně to tak bylo
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Zelený Raoul: Jak nemít problém s Rusy ohledně sochy Koněva?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější