nahoru

Primárky: Oba favoriti škobrtli. Ale přišli jen o Wisconsin

ČTK, AP 6. dubna 2016 • 09:37
Primárky: Oba favoriti škobrtli. Ale přišli jen o Wisconsin
foto: Facebook

Demokratické primárky ve Wisconsinu na severu USA vyhrál vermontský senátor Bernie Sanders. V republikánských primárkách zřejmě první místo obsadil texaský senátor Ted Cruz před miliardářem Donaldem Trumpem a ohijským guvernérem Johnem Kasichem.

Po sečtení zhruba 90 procent hlasů jich měl Sanders na kontě 56,3 procenta, zatímco jeho soupeřka Hillary Clintonová jen 43,4. Texaský senátor Cruz ve Wisconsinu zatím nad favoritem republikánského klání Donaldem Trumpem vede se 48,8 procenty hlasů o více než 14 procentních bodů. Ohijský guvernér Kasich dosáhl po sečtení téměř 90 procent hlasů zatím na 14,2 procenta.

Sanders tak ve Wisconsinu získal přinejmenším 45 delegátů a Clintonová 31. Vítězství v republikánském klání Cruzovi přineslo 33 a Trumpovi druhé místo tři delegáty. Kasich nezískal žádného.

"Ať už před Clevelandem nebo na konventu v Clevelandu, společně získáme většinu delegátů a společně v listopadu porazíme Hillary Clintonovou," řekl v projevu po oznámení prvních odhadů výsledků primárek Cruz. "Vítězíme, protože sjednocujeme Republikánskou stranu," dodal.

"S naším vítězstvím dnes večer ve Wisconsinu nyní máme na kontě vítězství v sedmi z osmi posledních volebních shromáždění a primárek," řekl shromážděným podporovatelům Sanders, který i přes poslední úspěchy zůstává v počtu delegátů daleko za Clintonovou.

Primárky ve Wisconsinu přitahují velkou mediální pozornost mimo jiné proto, že průzkumy nedávaly velkou šanci na vítězství dosavadním favoritům Donaldu Trumpovi ani Hillary Clintonové.

Ani dobrý výsledek Cruze a Sanderse ve Wisconsinu podle analytiků sice na postavení Trumpa a Clintonové jako favoritů nic nezmění, mohl by ale podpořit jejich kampaň a dodat jim síly k soubojům v dalších státech.

Wisconsin byl jediným státem, kde se v úterý hlasovalo. Stát na severu USA je středně velký, má 5,7 milionu obyvatel.

ČTK, AP
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.