Panama Papers dostihly i premiéra Islandu. Napřed chtěl rozpustit parlament, záhy podal demisi | Reflex.cz
nahoru

Panama Papers dostihly i premiéra Islandu. Napřed chtěl rozpustit parlament, záhy podal demisi

ČTK5. dubna 2016 • 17:40
Panama Papers dostihly i premiéra Islandu. Napřed chtěl rozpustit parlament, záhy podal demisi
foto: ČTK/AP

Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson dnes podal demisi v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers), jež se týká převodů peněz do daňových rájů. V investicích prý zatajil miliony, informovala britská BBC. Podle listu The Financial Times se tak předseda islandské vlády stal mezi státníky první obětí tohoto skandálu.

Sigmundur Gunnlaugsson už dříve dnes požádal prezidenta Ólafura Ragnara Grímssona o rozpuštění parlamentu. Kvůli aféře Panamských dokumentů mu totiž hrozilo vyslovení nedůvěry. Prezident podle médií po setkání s premiérem ale oznámil, že nejprve svolá rozhovory s hlavními politickými stranami a teprve pak se rozhodne, zda vypíše nové volby.

Už asi desetina ze zhruba 330.000 obyvatel Islandu podepsala petici, která vyzývala premiéra k rezignaci. Předseda středopravé vlády je jedním ze světových státníků, kteří jsou údajně zapleteni do skandálu s využíváním daňových rájů. V pondělí večer se na demonstraci v centru metropole Reykjavíku sešlo na 10.000 lidí. Gunnlaugsson v pondělí odstoupit odmítl.

V daňových rájích operovalo i nejbližší okolí Marine Le Penové
Iva-Hedvika Zýková 5. dubna 2016 • 15:22

V daňových rájích operovalo i nejbližší okolí Marine Le Penové

Podle serveru Iceland Monitor se proti premiérovi postavili i členové jeho vlastní strany. Radní z premiérovy Pokrokové strany v druhém největším islandském městě Akureyri v prohlášení zveřejněném na sociálních sítích napsali, že Gunnlaugsson ztratil důvěru a měl by podat demisi.

Server Iceland Monitor uvedl, že pondělní protest před budovou parlamentu v Reykjavíku byl jednou z největších politických demonstrací v dějinách Islandu. Lidé pískali na píšťaly, bubnovali na bubny a někteří mávali banány, aby naznačili, že žijí v banánové republice.

„Panamské papíry“ zavaří čínskému prezidentovi. Bude lovit tygry-korupčníky i ve…

Kauza Panamských dokumentů se objevila v neděli, když novináři z několika zemí zveřejnili informace uniklé z panamské poradenské společnosti Mossack Fonseca. Ta pomáhá zakládat anonymní firmy v daňových rájích. V dokumentech figurují také někteří bývalí i současní politici a další známé osobnosti.

Například Gunnlaugsson údajně prostřednictvím offshoreové firmy zatajil milionové investice do bank ve své zemi. Když se v roce 2013 stal premiérem, byl přitom zapojen do vyjednávání o osudu tří islandských bank, které zkrachovaly v důsledku finanční krize na konci minulého desetiletí.

Wikileaks krát tisíc. Proč zpracování Panama Papers trvalo rok

ČTK


Klíčová slova: Panama Papers, island


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Zelený Raoul: Jak nemít problém s Rusy ohledně sochy Koněva?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější